Sloboda odigrala odličan meč i slavila protiv Čapljine u gostima

U zaostalom kolu Lige BiH u košarci, Sloboda je kao gost savladala Čapljinu sa 91:82 (30:26, 14:21, 25:15, 22:20).

Prva četvrtina je bila izuzetno efikasna sa obje strane. Bolje su je otvorili gosti, koji su preko Ibrahima Durma, Adija Alikadića, Ivana Miličevića i Jakova Mustapića napravili seriju od 10:0. Josip Naletilić, Vladimir Ivelja i Gojko Sudžum su se aktivirali na drugoj strani, te su domaćini postepeno smanjivali zaostatak.

Ipak, Sloboda je i dalje bila raspoložena u napadu, Fahrudin Manjgafić je povezao pet poena, kao i Mustapić, a konačan rezultat prve četvrtine, 30:26 za “Crveno-crne”, postavio je Sudžum.

Naletilić je pogotkom van linije 6,75m otvorio drugi period, a na isti način je bio precizan i Aleksa Jugović, što je najavilo bolju igru Čapljine. Ipak, Tuzlaci su napravili seriju od 6:0, a Manjgafić je poslije pet minuta fantastično zakucao iz prodora i na semaforu je stajalo 42:36 za izabranike Damira Mulaomerovića

Baš kada se činilo da je momentum prešao na stranu Slobode, tim koga sa klupe predvodi Boris Džidić je ponovo zaigrao konkretnije. Sudžum je bio odličan u napadu, pratio ga je Jugović, a doprinos je dao i Đorđe Savković, te se na veliki odmor otišlo sa 47:44 za domaćine.

sudzum

Uvod nastavka je bio izjednačen. Milan Munizaba je položio za 47:46, a Sudžum i Naletilić su kreirali narednih pet poena svog tima. Uslijedio je period u kome se igralo koš za koš, a tim iz “Grada soli” je potom zbio redove i preokrenuo. Miličević je realizovao oba slobodna bacanja, a trojke su povezali Mustapić i Manjgafić, te su gosti poveli sa 63:59 na tri minuta do kraja.

Ovdje nije bio kraj za Slobodinu ofanzivu, Haris Dedajić je pogodio sa poludistance, a Durmo je dodao još četiri poena. Jugović je pogotkom van linije 6,75m prekinuo napadački post svoje ekipe, ali to je bilo dovoljno samo za smanjenje na -7 (69:62), što je bio rezultat sa kojim se ušlo u odlučujući kvartal.

Gosti su dodatno pojačali odbrambeni intenzitet na početku četvrte četvrtine. Čapljina nije uspijevala realizovati svoje napade na željeni način, a Mulaomerovićeva ekipa je lakše pronalazila put do protivničkog obruča. Nakon trojke Mustapića poslije tri minuta, prednost Slobode je iznosila +15 (83:68) i već tu je bilo jasno da je pred domaćinima izuzetno težak zadatak.

Jugović, Sudžum i Ivelja su bili ofanzivno aktivni, ali nisu imali dovoljno snage i Džidićeva ekipa više ni u jednom trenutku nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti. Tuzlaci su relativno mirno priveli meč kraju, a konačan ishod  je glasio 91:82.

U pobjedničkim redovima, najefikasniji je bio Mustapić sa 23 poena, dok je na drugoj strani identičan učinak imao Sudžum. Večeras uspješniji sastav je sada na polovičnom omjeru iz 12 utakmica, dok Čapljina ima pet pobjeda i šest poraza.