Sloboda rutinski savladala Promo u Donjem Vakufu

Tuzlanska Sloboda je u okviru devetog kola Lige BiH savladala Promo rezultatom 78:69 (23:14, 13:17, 24:15, 18:23).

Sloboda je bolje otvorila susret u Donjem Vakufu i sa nekoliko laganih poena na obruču stigli su do početnih 6:0. Plejmejker domaćih Si-Džej Vilson je jeftino “prodao” par lopti na početku duela, a nakon jedne takve situacije koju je kontrom završio Adi Alikadić za 10:4, trener Proma Boban Ninić je zatražio minutu odmora. Sve do same završnice prvog perioda, igralo se koš za koš, oba tima su do poena uglavnom dolazila iz reketa, da bi onda Milan Munižaba svojim ulaskom promijenio tok i sa dvije trojke odveo Slobodu na 23:14 poslije 10 minuta košarke.

“Momci sa Vrbasa” su angažovanije ušli u drugu četvrtinu i poenima Nedima Mustafice i Berina Gudića (23:18), natjerali su Damira Mulaomerovića da pozove svoj prvi tajm-aut. Ni to nije pomoglo Slobodi da prekine nalet Proma, a kada je Antonio Vejd poentirao nakon prodora, domaći su prvi put poveli (24:23) večeras. Prve poene u drugoj dionici, gosti su postigli nakon više od pet minuta košarke preko Derela Dejvisa za novi preokret (26:24) na semaforu.

Uslijedio je nemaštovit period u napadu za obje ekipe, kombinovano su timovi promašili nekoliko zicera na obruču, a kada je Ibrahim Durmo pogodio van linije 6,75m za 32:26 vođstvo Slobode, trener Ninić je pozvao novi tajm-aut. Do kraja poluvremena, Promo je na krilima Željka Klještana uspio minimalno da umanji zaostatak, pa se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 36:31 za tim iz Tuzle.

promo sloboda 1

Baš kao i na početku susreta, Sloboda je bolje otvorila drugo poluvrijeme i prvo trojkom Fahrudina Manjgafića, a onda i novim košem Alikadića, gosti su stigli do prve dvocifrene prednosti (41:31). Poslije poena Jasmina Jakupovića za 45:33, minutu predaha je zatražio Ninić sa željom da pokuša razbuditi svoje igrače. Do kraja četvrtine, Tuzlaci su bez većih poteškoća održali prednost na svojoj strani i nakon 30 minuta košarke, vodili su 60:46.

U posljednjem kvartalu, jedino se postavljalo pitanje oko konačnog rezultata. Promo nije pronašao način da se vrati u igru, a Sloboda je iskusno privela meč kraju, bez rezultatske neizvjesnosti. Na kraju, bilo je 78:69 za Tuzlake.

Oba tima su nakon ove utakmice odigrala ukupno sedam susreta u dosadašnjem dijelu Lige BiH. Sloboda ima četiri pobjede poslije večerašnjeg trijumfa, a Promo je ostao na tri.