Svjetsko prvenstvo: Brazil iznenadio Špance, Urugvaj ušao u negativnu istoriju, Argentina sigurna protiv Konga

Rukometaši Brazila napravili su veliko iznenađenje osvojivši bod protiv favorizovane Španije sa 29:29, Njemačka je deklasirala Urugvaj sa 43:14, dok je Argentina bila sigurna protiv Konga sa 28:22 u 1. kolu Svjetskog prvenstva u Egiptu.

Brazil je sjajno krenuo u utakmicu, posebno u odbrani, gdje u prvih sedam minuta nisu dozvolili Špancima da postignu gol, te su u tom periodu postigli tri pogotka. Golman Brazila Ranhel da Rosa je briljirao na golu i imao je šest odbrana u prvih deset minuta, a zatim su Španci golom Raula Entreriosa prišli na 6:5.

Golovima Ferana Solea sa sedam metara i iz kontranapada Španija je prvi put povela i to sa 9:8. Kasnije su lagano preuzimali kontrolu nad utakmicom i na odmor su otišli sa vođstvom od 16:13. Odmah na početku drugog poluvremena poveli su Španci i sa četiri gola razlike 18:14, te su nakon toga počeli dokazivati zašto su prije ovog duela bili apsolutni favoriti. Razlika je u jednom trenutku bila i +6 (22:16).

Nakon toga Brazilci su ponovo zaigrali veoma dobro, te su uspjeli da se približe na 24:22, da bi golom Rožeirao Moraeša izjednačili na 26:26 sedam minuta prije kraja. Igralo se veoma tvrdo, a Hose Toledo trideset sekundi prije kraja doveo Brazil u vođstvo od 29:28, no Entrerios je uspio da izjednači za konačnih 29:29.

Najefikasniji na meču bio je Haniel Langaro sa šest golova, a na drugoj strani Feran Sole i Anhel Fernandez su postigli po četiri gola.

Prošireno Svjetsko prvenstvo donosi neke selekcije koje po prvi put učestvuju na ovom takmičenju, a reprezentacija Urugvaja će vjerovatno biti upisana u istoriju kao jedna od selekcija koja je postigla najmanje golova na jednom meču. Prvo poluvrijeme je pripalo selekciji Njemačke rezultatom 16:4, a u jednom trenutku drugog poluvremena imali su vođstvo od 33:9.

Na kraju je završilo sa 43:14, a najefikasniji na meču bili su Marsel Šiler i David Šmid sa po pet golova, a u Urugvaju Dijego Morandeira sa četiri gola.

Argentina se dosta mučila sa selekcijom Konga u prvom poluvremenu, pošto su većim dijelom imali prednost od jednog ili dva gola razlike, a onda su Afrikanci preokrenuli i na odmor otišli sa vođstvom od 14:13.

Kod rezultata 15:14 za Kongo, tim iz Južne Amerike je napravio seriju 6:1 (20:16) i od tada su kontrolisali utakmicu i stalno povećavali prednost. Dosta pažnje je privukao Gautier Mvumbi koji ima dosta nekarakterstičnu građu za jednog sportistu, a prema podacima težak je 110kg. Argentinci su ostvarili pobjedu od 28:22, a najefikasniji na meču bio je Johan Kiangebeni sa sedam golova, kod pobjednika Federiko Pizaro i Sebastijan Simone su dali po pet golova.