(SPECIJAL) Zmajevi u Evropi

Iza nas je još jedan vikend evropskog fudbala, a putem ovog teksta ćemo proći kroz nastupe reprezentativaca Bosne i Hercegovine u njihovim respektabilnim klubovima.

U listi koju ćete biti u prilici da pročitate, su uvršteni svi reprezentativci koji su upisali bar jedan nastup u posljednjih 12 mjeseci noseći dres Bosne i Hercegovine.

Jedino će biti izuzeti igrači iz Premijer lige Bosne i Hercegovine, jer o njima i klubovima iz elitnog takmičenja države možete sve da saznate na našem portalu, kao i na našoj “Facebook” stranici Premijer liga BiH.

zmajevi 5

Serija A i Serija B

Edin Džeko – Inter

Edin Džeko i Inter su nastavili sa nešto lošijom formom u kojoj se nalaze tokom nekoliko proteklih kola italijanske Serije A, jer su na gostovanju protiv Đenove izvukli tek remi.

Bosanskohercegovački napadač je bio tokom većine meča odsječen i nije dobijao prave lopte koje bi mogao pretvoriti u gol te je upisao svoju treću utakmicu u nizu kako se nije upisao u listu strijelaca.

Inter i Džeko svoj naredni izazov imaju već sutra kada će od 21h odigrati prvi meč polufinala Kupa Italije protiv svog ljutog i gradskog rivala, ekipe Milana.

Rade Krunić – Milan

Milan je u petak otputovao na megdan Udinezeu i protiv njih je odgirao jednu remi utakmicu koja je završena sa konačnim rezultatom od 1:1.

Rade Krunić nije dobio priliku za igru i čitav meč je presjedio na klupi “Rosonera”, te je time vezao svoj drugi susret kako nije upisao niti jedan minut u Seriji A.

Sutra će se on sastati protiv svog zemljaka Džeke u polufinalu Kupa Italije, a ovaj susret se igra od 21h.

Dario Šarić – Askoli

Odigrao je Dario Šarić 59. minuta u jučerašnjoj pobjedi svog Askolija nad Krotoneom sa 2:1, ali on lično nije imao zapaženiju rolu u ovom novom trijumfu njegovog tima.

Askoli se trenutno nalazi na sedmoj poziciji Serije B i sa 42 boda se bori za direktan plasman u Seriju A.

Liga jedan

Sead Kolašinac – Marsej

Nije Sead Kolašinac dobio priliku za igru u četvrtak da u trijumfu svog Marseja nad Karabagom u okviru šesnaestine finala Lige konferencija upiše neki minut i kompletan meč je presjedio na klupi francuskog velikana.

Sada za vikend, je u remiju i na meču Lige jedan protiv domaće Troe na terenu proveo 11. minuta zamijenivši na lijevom beku Luana Pereza.

Anel Ahmedhodžić – Bordo

Bordo je vezao drugi remi za redom, a sada su to uradili na gostovanju Klermonu i taj susret je završen sa konačnim rezultatom od 1:1, a Anel Ahmedhodžić je ponovo odigrao kompletan susret.

Za 90 minuta je ovaj mladi defanzivac imao sjajne brojke gdje je imao nekolicinu ključnih blokova te je na kraju sa žutim kartonom pored svog imena bio jedan od najboljih pojedinaca tima.

Nastavlja Ahmedhodžić sa cementiranjem štoperske pozicije u Bordou i sa performansama koje pokazuju da je on predodređen za možda i neke veće stvari od trenutne borbe za opstanak sa svojim klubom.

Sanjin Prcić – Strazbur

Uprkos činjenici da je bio jedan od najbolje ocijenjenih igrača, sada je komandant veznog reda Strazbura Sanjin Prcić napustio teren u 66. minutu.

Ponovo je ovaj zadnji vezni imao odlične brojke, skoro savršenu tačnost pasova te 56 dodira tokom nešto više od sat vremena igre i sigurno je pomogao da njegov tim ne izgubi u važnom meču protiv Nice koji je završen bez golova i sa podjelom bodova.

Trenutno je Prcićev Strazbur u odličnoj poziciji da na kraju tekuće sezone izbori neko od evropskih takmičenja i ako ovako nastave nema razloga da to i ne urade.

Bundesliga i Bundesliga 2

Ermedin Demirović – Frajburg

Ponovo je Ermedin Demirović i ove sedmice utakmicu započeo na klupi i u 82. minuti je zamijenio Vu Jong-Jonga na poziciji ofanzivnog veznog.

Ipak, sada je Demirović za razliku od prošle utakmice imao eksplozivan start i samo minut nakon svog ulaska sa klupe je ovaj fudbaler asistirao za drugi gol svog Frajburga protiv Herte.

Meč između Frajburga i Herte je na kraju završen sa 3:0 u korist Demirovićevog tima, a on je na kraju zbog svoje performanse dobio ocjenu od 7,2 i to za samo osam minuta igre.

Nikola Vasilj – Sent Pauli

Opet je Nikola Vasilj bio prva rukavica Sent Paulija i to u trijumfu na strani protiv Ingolštadta sa konačnim rezultatom od 3:1, a bosanskohercegovački golman je tako nastavio da bude prvi izbor svog tima na golu.

Vasilj sutra, kao Džeko i Krunić, igra Kup utakmicu protiv bundesligaša Union Berlina i to u okviru četvrtfinala ovog takmičenja. Meč je zakazan da starta od 20:45h.

Haris Duljević – Hansa Rostok

Desetka Hanse iz Rostoka je ubilježila svoj drugi ulazak sa klupe za redom. Sada je u 66. minutu zamijenio na desnom krilu Ukrajinca Danila Sikana.

Solidno je do kraja susreta protiv Nirnberga koji je završen porazaom od 2:0 odigrao Haris Duljević, te je na kraju zaslužio ocjenu od 6,7.

Haris Duljevic

Turska superliga

Ibrahim Šehić – Konjaspor

Ibrahim Šehić je poslije četiri gola koja 18. februara primio protiv Kasimpaše u sedmici iza nas primio još sedam golova, ali naravno to sigurno nije sve njegova krivica već i odbrane Konjaspora.

Prvo je 22. februara u gostujućem porazu od Bašakšehira primio dva gola, da bi u jučerašnjem debaklu dobio još pet komada od strane Alanijespora.

Ovo će zaista biti sedmica koju će Šehić htjeti što prije da zaboravi.

Marko Mihojević – Goztepe

Još je Marko Mihojević na oporavku zbog povrede ligamenata, a njegov Goztepe je poražen juče od strane Girenspura sa 3:1.

Šehić
nfsbih.ba

Miralem Pjanić – Bešiktaš

Bešiktaš je prošle sedmice odigrao jedan meč u kojem je u okviru turske Superlige savladao domaći Sivaspor sa 3:0.

U ovom meču Miralem Pjanić nije dobio priliku da zaigra, jer se nije ni našao u protokolu za susret. Razlog tome je povreda lože zbog koje će najvjerovatnije propustiti mečeve nacionalne selekcije u martu.

Situacija za pozajmljenog veznog igrača Barselone u Istanbulu izgleda sve lošije.

Amir Hadžiahmetović – Konjaspor

Za razliku od Šehića, Amir Hadžiahmetović nije morao da igra u utakmici tokom koje je njegov Konjaspor deklasiran sa 5:1 od strane Alijanaspora.

Ovaj 24-godišnji vezni igrač nije nastupao zbog akumuliranih žutih kartona.

Haris Hajradinović – Kašimpaša

Haris Hajradinović sa svojom Kašimpašom igra danas protiv Fenerbahčea, a meč je zakazan da počne u 18h.

Zmajevi

Mađarski šampionat

Adnan Kovačević – Ferencvaroš

Nakon što je Adnan Kovačević dvije utakmice presjedio na klupi Ferencvaroša, sada je ovaj defanzivac dobio priliku da zaigra i u remiju protiv Girmota je proveo čitav meč na terenu, te je u drugoj minuti nadoknade prvog poluvremena zaradio žuti karton.

Eldar Ćivić – Ferencvaroš

Još jedan bosanskohercegovački igrač u redovima Ferencvaroša, Eldar Ćivić, je takođe dobio kompletnih 90 minuta u remiju koji je iza nas i on je uspio podijeliti asistenciju za jedini gol svoje ekipe.

Stjepan Lončar – Ferencvaroš

Stjepan Lončar nije imao sreće kao Kovačević i Ćivić te je presjedio na klupi kompletnu utakmicu protiv Girmota i time vezao drugi meč u kojem nije odigrao niti jedan minut.

Dino Beširović – Mezokovežd

Poražen je Dino Beširović sa svojim Mezokoveždom u gostima od strane domaćina Ujpešta sa rezultatom 3:1, a ovaj bivši igrač bosanskohercegovačkog premijerligaša Radnika iz Bijeljine je na terenu proveo 45 minuta.

Kenan Kodro – Fehervar

Ponovio je Kenan Kodro (ne)uspjeh jer je ponovo poražen, ponovo je dobio žuti karton te ponovo nije uspio postići gol i time se njegova golgeterska suša produžila na pet utakmica.

Njegov Fehervar je izgubio sa 3:2 od strane Paksija.

kenan kodro

1. HNL, Superliga Srbije i PrvaLiga Slovenije

Branimir Cipetić – Lokomotiva

“Man of the match” performansa Branimira Cipetića je viđena u subotu kada je njegova Lokomotiva sa 2:0 savladala Goricu, a ovaj po vokaciji desni bek je asistirao za oba gola svog tima.

Na kraju susreta je dobio visoku ocjenu od 8,4 i sada se njegova Lokomotiva nalazi na petoj poziciji 1. HNL sa ukupno osvojena 32 boda.

Aleksandar Jovičić – Gorica

Aleksandar Jovičić je presjedio na tribini tokom poraza svoje Gorice od Lokomotive, a razlog tome je direktan crveni karton koji je zaradio u 55. minutu prošlog kola protiv Slavena.

Amer Gojak – Dinamo

Amer Gojak je u četvrtak odigrao 75. minuta tokom trijumfa njegovog Dinama nad Seviljom sa 1:0 u okviru Lige Evrope gdje je bio jedan od lošijih igrača svog tima.

Za vikend je Gojak ponovo pretrpio poraz, jer je juče u jednom od derbija kola 1. HNL izgubio na strani od Osijeka sa 1:0. Sada je on odigrao kompletan meč, ali ponovo bez zapaženijeg učinka, a uspio je i da požuti.

Inače, veoma je zanimljiva situacija u borbi za šampiona elitnog ranga hrvatskog šampionata, a stanje istog možete pogledati u nastavku.

Luka Menalo – Dinamo

Luka Menalo je i ovo kolo 1. HNL presjedio na klupi i time nastavio da ne bilježi minute u dresu Dinama. Jedino je imao nekih 15 minuta igre u pobjedi nad Seviljom sa 1:0.

Siniša Saničanin – Partizan

Siniša Saničanin je iza sebe imao sedmicu gdje je preživio put od sjaja do ponora.

Prvo je u četvrtak odigrao kompletan meč u trijumfu njegovog Partizana nad Spartom iz Praga kojim su on i njegovi saigrači obezbijedili prolaz u osminu finala Lige konferencija gdje će snage odmjeriti protiv Fejnorda.

Ovaj uspjeh su on i njegovi saigrači anulirali jučerašnjim porazom na stadionu “Rajko Mitić” u “Večitom derbiju” od strane Crvene zvezde koja ih je dobila sa konačnim rezultatom 2:0. Ponovo je Saničanin odigrao svih 90. minuta.

Almedin Ziljkić – Olimpija Ljubljana

Almedini Ziljkić je u remiju njegove Olimpije protiv Kopera sa 2:2, odigrao 67. minuta kada je zamijenjen.

Ziljkić ponovo nije postigao gol i time se njegova takoreći golgeterska suša produžila na devet utakmica PrveLige Slovenije za redom.

Saničanin

Ruska Premijer liga

Denis Hadžikadunić – Rostov

Denis Hadžikadunić je ove sedmice trebao igrati meč 19. kola Premijer lige Rusije sa Samarom, ali je isti otkazan zbog još nepoznatih razloga. Njegov Rostov će svoju prvu utakmicu nastavka sezone igrati sedmog marta protiv Sočija.

Darko Todorović – Akmat Groznji

Za razliku od meča Hadžikadunuća, utakmica Akmat Groznjeg gdje nastupa Darko Todorović nije otkazana i on je sa svojim timom trijmufovao rezultatom 2:1 protiv Ufe.

Todorović je na terenu proveo 46. minuta.

darko todorovic
foto; nfsbih.ba

Austrijska Bundesliga, Liga Rumunije i Superliga Švajcarske

Mateo Sušić  – Kluž

Mateo Sušić je za ovaj vikend imao smanjenu minutažu i odigrao je posljednjih 28. minuta u trijumfu njeogovog Kluža na strani protiv Sepsija sa konačnih 2:0.

Jusuf Gazibegović – Šturm Grac

Nije imao najbolju performansu Jusuf Gazibegović u trijumfu njegovog Šturma nad Hartbergom sa 3:0 i takođe nije odigrao kompletan meč jer je teren napustio u 77. minutu.

Imao je dosta grešaka u predaji lopte jer je od njegovih 25 pasova tek 11 bilo tačno. Dobio je ocjenu od 6,9.

Miroslav Stevanović – Servete

Konačno jedan dobar nastup Miroslava Stevanovića koji je uprkos porazu Servetea od Lugana, bio najbolji pojedinac svog tima i odigrao je kompletan meč.

Nije postigao gol ili podijelio asistenciju, ali je mnoge impresionirala njegova borbenost te količina osvojenih duela, kako onih na terenu tako i onih u vazduhu.

Gazibegović
NFSBiH

Alsvenskan i Župiler liga

Adi Nalić – Malmo

Kakva utakmica Adija Nalića koji je u drugom kolu švedskog Kupa sa svojim Malmeom savladao Angelhoms sa 5:1, a bosanskohercegovački reprezentativac je sa lijevog krila postigao gol te je u 66. minutu dobio direktan crveni karton.

Gojko Cimirot – Standard Lijež

Nakon što je Gojko Cimirot presjedio dva meča na klupi, sada je ovaj vezni igrač dobio 73 minuta da pokaže šta zna. Njegov Standard Lijež je poražen kod kuće sa 1:0 od strane Genta.

Smail Prevljak – Eupen

Nakon fantastičnog nastupa Smaila Prevljaka iz prošlog kola, sada je ovaj napadač imao dosta blijedu utakmicu jer se u remiju protiv Rojal-Sant Union Žiloe nije upisao u strijelce te je igru napustio u 73. minutu susreta zaradivši ocjenu od 6,5.

prevljak

Ostale lige Evrope

Mario Vrančić – Stouk siti

Mario Vrančić se 28. januara 2022. godine povrijedio i napustio je igru u 59. minuti meča, a još nije poznato koliko će odsustvovati sa takmičarskih utakmica.

Vladan Danilović – Nacional

Vladan Danilović je postao jedan od glavnih igrača u veznoj liniji za Nacional ove sezone u drugoj ligi Portugala, i do sada je on odsustvovao tek sa jednog meča u šampionatu.

Nacional je juče odigrao remi protiv Trofense na strani, a Danilović je ponovo proveo kompletan meč na terenu.

Damir Sadiković – Krakovija

Vidjećemo hoće li Damir Sadiković konačno upisati minute u današnjem okršaju njegove Krakovije, koja će dočekati Termaliku od 18h.

Ukoliko niste pročitali kako su reprezentativci Bosne i Hercegovine igrali vikend prije ovog, to možete saznati klikom OVDJE.

Pripremio: Bojan Đurđević