Iza nas je još jedan vikend evropskog fudbala, a putem ovog teksta ćemo proći kroz nastupe reprezentativaca Bosne i Hercegovine u njihovim respektabilnim klubovima.

U listi koju ćete biti u prilici da pročitate, su uvršteni svi reprezentativci koji su upisali bar jedan nastup u posljednjih 12 mjeseci noseći dres Bosne i Hercegovine.

Jedino će biti izuzeti igrači iz Premijer lige Bosne i Hercegovine, jer o njima i klubovima iz elitnog takmičenja države možete sve da saznate na našem portalu, kao i na našoj “Facebook” stranici Premijer liga BiH.

Evropi, (SPECIJAL) Zmajevi u Evropi

Serija A i Serija B

Edin Džeko – Inter

Kakvo je veče Edin Džeko imao u petak 4. marta, kada je na njihov stadion došla posljednjeplasiran Salernitana. Bosanskohercegovački napadač je imao sjajni golgeterski učinak sa dva pogotka, a uspio je i da asistira Lautaru Martinezu za het-trik.

Na kraju je dobio ocjenu od 9,4 za svoj učinak na ovom susretu te je pored toga završio u timu kola Serije A, zajedno sa svojim sagračem u napadu Martinezom.

Sutra će Džeko i Inter imati ogroman izazov u vidu revanš meča osmine finala Lige šampiona, gdje će otpuvati na gostovanje Liverpulu nakon što su pretrpili poraz u Milanu sa rezultatom 2:0.

Pored ovih utakmica Džeko je prošle sedmice odigrao još jedan meč, i to protiv Milana u polufinalu Kupa Italije. Poslije ovog susreta, koji je završen sa 0:0, napadač je bio dosta kritikovan od strane navijača Intera i italijanskih medija, ali je sigurno u duelu sa Salernitanom pokazao šta sve zna te je smirio malo pristalice svog kluba.

Rade Krunić – Milan

Kao i Džeko, Rade Krunić je bio od starta učesnik polufinalnog meča Kupa Italije protiv Intera. On je u ovom susretu na terenu proveo 67. minuta kada je zamijenjen od strane Brahima Dijaza.

Poslije ovog derbi susreta, Milan je odigrao još jedan, i to sinoć protiv Napolija. Ekipa Krunića, koji je na terenu proveo 23 minute, je trijumfovala u ovoj utakmici sa 1:0 golom Olivijea Žirua.

U obje utakmice Krunić nije imao neki zapaženiji učinak.

Dario Šarić – Askoli

Dario Šarić je imao dosta lošu utakmicu u vikendu za nama. Ušao je ovaj vezni igrač početkom drugog poluvremena, ali nije uspio da se nametne na terenu.

Na kraju je susret između Askolija i gostujućeg Frozinonea završen sa 1:1, a Šarić je dobio veoma nisku ocjenu od 6,3.

Liga jedan

Sead Kolašinac – Marsej

Ponovo Sead Kolašinac nije dobio veliku minutažu, te je u porazu Marseja od Monaka na terenu proveo posljednjih deset minuta meča, gdje nije uspio da da dodatnu energiju svojoj ekipi po toj lijevoj bočnoj strani.

Zaista Kolašinac nema sreće na jugu Francuske, te je već odavno očigledno da ovaj bek nije glavni favorit kod trenera Marseja Horhea Sampaolija.

Anel Ahmedhodžić – Bordo

Nakon remija iz prošlog kola, Bordo se vratio starim navikama te je kod kuće poražen od strane Troe sa 2:0. Ipak, bar jedan njihov igrač briljira, a to je naravno Anel Ahmedhodžić.

Iako je odbrana u kojoj se on nalazi primila dva gola, Ahmedhodžić je bio najbolje ocijenjen igrač svog tima i imao je zaista impozantnu statistiku na kraju meča.

Imao je odličan procenat preciznosti pasa, samo je jednom predriblan te je tri puta imao krucijalni blok na utakmici. Odigrao je opet kompletnih 90 minuta.

Sanjin Prcić – Strazbur

Sanjin Prcić je imao odličnu rolu u gostujućem susretu njegovog Strazbura koji je završen sa 1:1. Odlično je ovaj fudbaler držao sredinu terena i njegov trener ga je ostavio da igra do kraja.

Nastavio je sasvim solidnim procentom preciznosti dodavanja, te je pokazao da i njegove duge lopte imaju oči jer je od osam poslanih, pet pogodilo svoju metu.

Bundesliga i Bundesliga 2

Ermedin Demirović – Frajburg

Ermedin Demirović je fantastično otpočeo prošlu sedmicu jer je u srijedu ušao u drugom poluvremenu četvrtfinala Kupa Njemačke protiv Bohuma i svojom energijom te trčanjem, pomogao Frajburgu da tokom produžetaka dođe do drugog gola i rezultatom od 2:1 prođe dalje.

Njegov trener je prepoznao učinak Demirovića tokom meča Kupa i pružio mu je priliku u utakmici sa Lajpcigom. On je opravdao povjerenje svog šefa sa “Man of the match” nastupom i pogotkom.

Na kraju je Demirović u remiju od 1:1 protiv Lajpciga na terenu proveo 79 minuta kada ga je zamijenio Mađar Roland Šalai.

Nikola Vasilj – Sent Pauli

Sent Pauli je preključe dočekao na svom terenu Karlsrue i slavio je protiv gostujućeg sastava sa 3:1. Nikola Vasilj je na golu svog tima proveo kompletnih 90 minuta.

Primio je jedan gol i nije imao zapaženiji statistički učinak.

Haris Duljević – Hansa Rostok

Kakav meč je doživio Haris Duljević u subotu, kada je sa Hansom Rostok otputovao na gostovanje Šalkeu. Utakmica je na kraju završena sa 4:3 u korist gostiju.

Duljević je na ovom triler susretu bio jedan od najboljih pojedinaca svog tima. Nije možda bosanskohercegovački ofanzivac uspio postići gol, ali je bio prava neman za defanzivce Šalkea.

Od pet pokušanih driblinga, svih pet su bili uspješni, a pored toga njegove duge lopte su takođe imale 100% učinak. Isto tako, nije prošla nezapaženo njegova borbenost gdje je osvojio dosta duela kako na terenu tako i u skoku.

Turska superliga

Ibrahim Šehić – Konjaspor

Ibrahim Šehić je za vikend imao veliki nastup u jednoj velikoj utakmici, gdje je njegov Konjaspor trijumfovao sa 2:0 nad gigantom turskog fudbala, sastavom Galatasaraja.

Čuvar mreže porijeklom iz Rogatice je na ovoj utakmici uspio ostvariti čak pet velikih odbrana. Pored toga skoro polovina njegovih lopti sa svoje polovine terena je pogađala svoju metu.

Na kraju utakmice, je Šehić uz Amara Rahmanovića bio igrač utakmice. Obojica su dobili ocjenu od 8,1.

Marko Mihojević – Goztepe

Još je Marko Mihojević na oporavku zbog povrede ligamenata, a njegov Goztepe je poražen u subotu na gostovanju Kašimpaši sa 3:2.

Miralem Pjanić – Bešiktaš

Bešiktaš je prošle sedmice odigrao jedan meč u kojem je u okviru turskog četvrtfinala Kupa poražen na svom stadionu od strane Kajserispora.

U ovom meču Miralem Pjanić nije dobio priliku da zaigra, jer se nije ni našao u protokolu za susret. Razlog tome je povreda lože, a njegov povratak se prema informacija sa “transfermarkt-a” očekuje sutra, 8. marta 2022. godine.

Amir Hadžiahmetović – Konjaspor

Kao Šehić i Rahmanović, Amir Hadžiahmetović je imao sjajno veče u trijumfu nad Galatasarajem protiv kojeg je odigrao kompletan susret u kojem je bio prava radilica na sredini terena Konjaspora.

Haris Hajradinović – Kašimpaša

Haris Hajradinović je prošle sedmice odigrao dvije utakmice, i to prvo 28. februara protiv Fenerbahčea gdje nije briljirao i u subotu kada je fantastično igrao u duelu sa Goztepeom.

Na terenu je Hajradinović proveo skoro čitav meč tokom kojeg je podijelio asistenciju za prvi gol njegove Kašimpaše koja je savladala Goztepe sa 3:2.

On je izašao sa terena u 89. minutu umjesto defanzivca Uroša Spajića.

Mađarski šampionat

Adnan Kovačević – Ferencvaroš

Adnan Kovačević je juče ponovo proveo cijeli meč na terenu. Sa svojim Ferencvarošem je kod kuće savladao Kišvardu sa konačnim rezultatom od 2:1.

Eldar Ćivić – Ferencvaroš

Još jedan bosanskohercegovački igrač u redovima Ferencvaroša, Eldar Ćivić, je takođe dobio kompletnih 90 minuta u trijumfu koji je iza nas te je na drugoj utakmici za redom bio asistent. Pored toga zaradio je i žuti karton u 83. minuti.

Stjepan Lončar – Ferencvaroš

Stjepan Lončar nije imao sreće kao Kovačević i Ćivić te je presjedio na klupi kompletnu utakmicu protiv Kišvarde i time je vezao treći meč u kojem nije odigrao niti jedan minut.

Dino Beširović – Mezokovežd

Poražen je Dino Beširović sa svojim Mezokoveždom u gostima od strane domaćina Paksija sa rezultatom 4:0, a ovaj bivši igrač bosanskohercegovačkog premijerligaša Radnika iz Bijeljine je na terenu proveo 79 minuta.

Kenan Kodro – Fehervar

Ponovio je Kenan Kodro (ne)uspjeh jer je ponovo poražen, ponovo nije uspio postići gol i time se njegova golgeterska suša produžila na pet utakmica. Dobra vijest je što je prekinuo niz od dva meča za redom na kojima je dobijao žuti karton.

Njegov Fehervar je izgubio sa 2:0 od strane Zalaegeržega u gostima.

1. HNL, Superliga Srbije i PrvaLiga Slovenije

Branimir Cipetić – Lokomotiva

Još jedna odlična utakmica Branimira Cipetića koji je bio najbolji pojedinac svoje Lokomotive u remiju sa Osijekom. Imao je ovaj desni bek čak sedam krucijalnih blokova.

Presjekao je dva puta pas Osijeka, te je samo jednom prodriblan po toj desnoj strani odbrane koju je on po ko zna koji put ove sezone načinio svojom te je zaključao za protivničke ofanzivce.

Aleksandar Jovičić – Gorica

Nakon što je presjedio prošlu utakmicu na tribinama zbog suspenzije, Aleksandar Jovičić je za vikend ponovo stavio kapitensku traku oko svoje ruke i predvodio je Goricu do visokog trijumfa od 4:0 protiv Hrvatskog Dragovoljca.

Odličan je bio Jovičić na ovom meču gdje je imao preciznost dodavanja od čak 93%, što su brojke Tonija Krosa, te je iz zadnje linije djelovao kao nekadašnji libero.

Pored toga, protivnički ofanzivci su ga uspjeli predriblati tek jednom.

Amer Gojak – Dinamo

Amer Gojak je ovaj vikend presjedio na klupi Dinama koji je u subotu na svom “Maksimiru” savladao Šibenik sa 3:0 i time ponovo zasjeo na prvo mjesto 1. HNL.

NFSBiH

Luka Menalo – Dinamo

Za razliku od Gojaka, Luka Menalo je dobio šansu u trijumfu Dinama nad Šibenikom. Ovaj ofanzivac je u igru ušao u 60. minutu umjesto Daria Špikića.

Uspio je za 30 minuta igre Menalo da opravda to vrijeme asistencijom za treći i konaćni gol Dinama koji je bio djelo Martina Baturine u 76. minutu.

Asistencija nije bila slučajnost, jer je Menalo tokom pola sata igre imao deset dodavanja od kojih je tek jedno bilo neprecizno što je na kraju doprinijelo ocjeni od 7,2 za ovo kratko vrijeme provedeno na terenu.

Siniša Saničanin – Partizan

Siniša Saničanin je u jučerašnjem duelu protiv Spartaka iz Subotice na terenu proveo čitav meč i imao je zapaženu rolu u čuvanju gola svog tima netaknutim.

Ponovo je bio skoro neprelezan od strane ofanzivnih igrača protivničkog tima, te je još jednom došla do izražaja njegova skok igra u kojoj je dobio sva tri vazdušna duela.

Prema “InStat Index-u” je imao ocjenu, tj. koeficijent od 252 što je blizu njegovom prosjeku od 255.  Još jedna impozantna defanzivna brojka je ona od 13 osvojenih lopti.

Zaista je Saničanin postao stub odbrane beogradskog Partizana koji se ove sezone bori za titulu šampiona Srbije koju nije osvojio još od sezone 2016-2017.

Almedin Ziljkić – Olimpija Ljubljana

Almedini Ziljkić je u visokom trijumfovao njegove Olimpije sa 6:0 nad gostujućim Aluminijem kompletnu utakmicu proveo na klupi.

foto. nfsbih.ba

Ruska Premijer liga

Denis Hadžikadunić – Rostov

Spominje se da će Dennis Hadžikadunić napustiti Rusiju i Rostov zbog trenutne situacije sa ratom u Ukrajini. Danas ovaj štoper nije ni bio u protokolu tokom poraza njegovog tima sa minimalnih 1:0 od strane Sočija.

Darko Todorović – Akmat Groznji

Zato je Darko Todorović igrao danas igrao i to čitavih 90 minuta. Njegov Akmat Groznji je poražen na svom terenu tokom susreta ruske Premijer lige od strane Rubina iz Kazanja sa 2:1.

Desni bek Akmata nije imao statistički učinak u vidu asistencije za jedini gol svoga tima.

foto; nfsbih.ba

Austrijska Bundesliga, Liga Rumunije i Superliga Švajcarske

Mateo Sušić  – Kluž

Mateo Sušić je za ovaj vikend odigrao prvo poluvrijeme u trijumfu njegovog Kluža nad Dinamom sa 4:1. On je početkom drugog dijela susreta zamijenjem, a u igru je umjesto njega ušao Bilel Omrani.

Jusuf Gazibegović – Šturm Grac

Nije imao najbolju performansu Jusuf Gazibegović u remiju njegovog Šturma nad Ridom sa 2:2 i takođe nije odigrao kompletan meč jer je teren napustio u 89. minutu.

Imao je dosta grešaka u predaji lopte jer je od njegovih 29 dodavanja 20 bilo tačno, što je 63% preciznosti. Dobio je ocjenu od 6,6 i imao je pet presječenih lopti te je samo dva puta uklizao na poziciji desnog beka.

Miroslav Stevanović – Servete

Vezao je drugi odličan nastup Miroslav Stevanović za svoj tim i u pobjedi Servetea je uspio takođe da udijeli jednu asistenciju za gol svog saigrača.

Imao je 54 dodira sa loptom te je tokom kompletnog meča izgubio 18 puta izgubio posjed iste. Važno je napomenuti da je ovo Stevanoviću bila 18 asistencija u Superligi Švajcarske.

Alsvenskan i Župiler liga

Adi Nalić – Malmo

Adi Nalić je ovaj vikend presjedio na klupi nakon što je prošle sedmice dobio direktan crveni karton u drugom poluvremenu utakmice Kupa Švedske.

Gojko Cimirot – Standard Lijež

Standard Lijež je za vikend odigrao remi susret bez golova, i to u gostima Sporting Šarlreoi. Što se tiče Gojka Cimirota, on je na terenu provo kompletan susret.

Nije imao zapažen nastup ovaj bosanskohercegovački vezni igrač.

Smail Prevljak – Eupen

Smail Prevljak je juče bio odličan, te je u trijumfu njegovog Eupena nad Luvenom sa 3:1, postigao taj treći pogodak kojim je zapečatio sudbinu gostujućeg tima.

Pored gola, Prevljak je bio nesebičan te je u 11. minutu asistirao za prvi pogodak Eupena. Pokazivao je veliku borbenost Prevljak tokom čitavog meča što govori činjenica da je osvojio sveukupno tri duela na utakmici i da je u 77. minutu dobio žuti karton.

Prevljak je u 89. minutu dobio zaslužen odmor te je otišao na klupu svog tima i na kraju meča je bio najbolje ocijenjen igrač utakmice sa ocjenom od 8,1.

Ostale lige Evrope

Mario Vrančić – Stouk siti

Mario Vrančić se prošle sedmice vratio sa nešto dužeg odsustva i u utorak je odigrao nekih 15 minuta tokom poraza njegovog Stouka od strane Kristal Palasa u FA Kupu.

Zato je za vikend počeo utakmicu u startnih 11 i odigrao je sasvim solidan meč, pokrivši dosta prostora na sredini terena. Osim toga osvojio je pet duela i imao je jedan udarac u okvir gola.

Sigurno je da će se Vrančić polako vratiti u onu svoju pravu formu.

Vladan Danilović – Nacional

Vladan Danilović je postao jedan od glavnih igrača u veznoj liniji za Nacional ove sezone u drugoj ligi Portugala, i do sada je on odsustvovao tek sa jednog meča u šampionatu.

Nacional je juče odigrao jedan remi od 1:1 protiv Kovilje na svom terenu, a Danilović je igru napustio u 88. minutu utakmice.

Damir Sadiković – Krakovija

Krakovije je prošle sedmice odigrala dvije utakmice te se u obje Damir Sadiković nije našao ni u protokolu.

Ukoliko niste pročitali kako su reprezentativci Bosne i Hercegovine igrali vikend prije ovog, to možete saznati klikom OVDJE.

Pripremio: Bojan Đurđević