Spektakl u Džedi

Vikend iza nas donio nam je drugi vikend u karavanu Formule 1.

Mnogi sigurnosni problemi koji su se pojavili još u petak, kada su pobunjenici raketirali postrojbe kompanije Aramko, u neposrednoj blizini staze, dovele su u pitanje održavanje trke. No vijećanjem vozača i timova odlučeno je da se vikend nastavi. Najbolji nakon kvalifikacija, u svom 219. pokušaju da stigne do pol pozicije bio je Serhio Perez, iza njega dvojac Ferarija, Lekler i Sainc. Bio je to dobar uvod u u trku koja je bila na programu danas u 19h.

ferari
Formula One F1 – Saudi Arabia Grand Prix – Jeddah Corniche Circuit, Jeddah, Saudi Arabia – March 27, 2022 Third placed Ferrari’s Carlos Sainz Jr. celebrates on the podium after the race REUTERS/Ahmed Yosri – UP1EI3R1HNDI3

Perez je odlično startao, zadržao poziciju, a napredak na gridu ostvarili su aktuelni prvak, Maks Verstapen i Lando Noris. U 17. krugu prvo veliko uzbuđenje za sami vrh poretka, kada je Latifi pogodio zid pri izlasku iz brze krivine. Perez je nakon toga izgubio prvu poziciju obzirom da je neposredno prije izlaska vozila bezbjednosti na stazu išao na promjenu guma i tako izgubio besplatno stajanje.

Lekler se našao na vrhu poretka ispred Verstapena i Sainca. Stvari za sedmerostrukog prvaka svijeta su postepeno bile bolje, obzirom da je od starta do polovine staze Luis Hamilton napredovao najviše. Ipak novi izlazak vozila bezbjednosti uticao je mnogo na krajnji ishod.

Alonso, Rikardo i Botas morali su se povući iz trke u 35. i 36. krugu pa se vozilo pod virtuelnim vozilom bezbjednosti, a ulazak u “pit lane” bio je onemogućen. To je koštalo Hamiltona boljeg plasmana na kraju trke.

A onda je uslijedilo ludilo, borba Maksa Verstapena i Šarla Leklera u jednoj iznimnoj taktičkoj borbi trajala je čak pet krugova, a na kraju je bolji bio Verstapen. Sjajnom vožnjom, čistom i preciznom u oba segmenta, ofanzivnom i defanzivnom osigurao je svoju prvu pobjedu u novoj sezoni.

Istina na kraju možemo reći da mu je u tom poduhvatu pomogao i kontakt Strola i Albona, jer žute zastave pojavile su se onda kada je Šarl bio najbliži da vrati vođstvo. Ipak na kraju Red Bul slavi ispred Ferarija nakon duplog neuspjeha prethodnog vikenda.