, Spektakl u Kelnu pripao Sevilji, trofej Lige Evrope šesti put otišao u Andaluziju

Sevilja i Liga Evrope su perfektan spoj, potvrđeno je još jednom. Šesti put u svojoj istoriji, Sevilja je slavila u ovom takmičenju, a ovaj put je žrtva u finalu bio Inter. Rezultat je bio 3:2 za Andalužane.

Utakmica je krenula bolje po italijansku ekipu. Već u trećoj minuti, Diego Karlos je u svom šesnaestercu oborio Romelu Lukakua, a bez imalo razmišljanja, sudija Dani Makeli je pokazao na bijelu tačku. Loptu je uzeo upravo Lukaku, a ono nepisano pravila da jedanaesterac ne treba izvoditi igrač nad kojim je prekršaj napravljen, Belgijanac je opovrgnuo i pogodio za 1:0 Intera!

Nije prošlo dugo od prvog gola, a na semaforu je već pisalo 1:1. U 12-oj minuti sjajno je centrirao Hezus Navas, a Luk de Jong je glavom pogodio za poravnanje rezultata.

Uslijedio je nervozan period igre, oba tima su se žalila kod holandskog sudije u nekoliko navrata, Inter je čak tražio još jedan penal u 17-oj minuti, ali Makeli je uspio da održi meč pod kontrolom.

Na treći pogodak na meču se nije predugo čekalo. Igrao se 33. minut, slobodan udarac je izveo Ever Banega, a de Jong još jednom glavom matira Samira Handanovića i dovodi Sevilju u vođstvo (2:1)!

Sevilja nije stigla ni da proslavi drugi pogodak, a Inter je već izjednačio na 2:2. Samo dvije minute nakon drugog gola de Jonga, specijalista za važne utakmice Diego Godin je u svom stilu poslije prekida pogodio glavom nakon centaršuta Marcela Brozovića.

U nastavku utakmice, timovi su ušli dosta opreznije, što je bilo sasvim očekivano nakon četiri viđena gola u prvom poluvremenu. Nekoliko poluprilika je viđeno od strane obje ekipe, ali golmani nisu imali previše posla sve do 73. minute kada je Diego Karlos riješio pitanje pobjednika.

Nakon slobodnog udarca, ne baš najbolje je odreagovala odbrana Intera, a Diego Karlos je majstorski odreagovao i makazicama donio svom timu šesti trofej u Ligi Evrope.

Aleksis Sančez je u 83-oj minuti imao priliku da izjednači na 3:3, ali Žil Kunde je sjajnom reakcijom spriječio Čileanca da se upiše u strijelce.

Ovo je za Sevilju šesti trofej iz šest odigranih finala u Ligi Evrope što ih čini apsolutnim rekorderima u ovom takmičenju. Sljedeći na listi najtrofejnijih timova su Atletiko Madrid, Inter, Juventus i Liverpul sa po osvojena takmičenja.