Svjetsko prvenstvo za košarkašice: Amerikanke u pohodu na zlato i ostale najveće zvijezde turnira

Najbolje svjetske košarkašice boriće se od 22. septembra do 1. oktobra za titulu prvaka svijeta u Australiji, a svakako da će glavni favorit za titulu biti Sjedinjene Američke Države. 

Ta ekipa od 2006. godine ne zna za poraz na velikim takmičenjima i prosto bi bilo veliko čudo da i ovaj put ne dođu do titule prvaka. U moru zvijezda koje će igrati za Sjedinjene Američke Države prema sajtu Svjetske košarkaške federacije (FIBA) glavno ime će ipak biti Briana Stjuart. Sa svojih 28 godina sa reprezentacijom je po dvaput osvojila svjetsko i olimpijsko zlato, a bila je i MVP prethodnih Olimpijskih igara, te Svjetskog prvenstva. 

Briana Stjuart
Foto: FIBA

Takođe u karijeri je dvaput osvojili WNBA ligu, Evroligu, prvenstvo Rusije, u mlađim kategorijama je četiri godine u nizu osvajala NCAA titulu, a čak je 2020. godine od strane “Sport Illustrated” izabrana za sportsku ličnost godine. Ukratko već je sve osvojila što se moglo osvojiti i sada samo grabi ka novim trofejima, medaljama i tome da oduševljava ljubitelje igre pod obručima širom svijeta. 

Poslije Amerikanki, naravno tu dolaze odmah kao favoriti Australija. Domaćin vjeruje da će uz pomoć publike moće napraviti to veliko iznenađenje i nakon zlata 2006. godine još jedno se popeti na pobjedničko postolje. Glavna zvijezda njihovog tima biće mlada Ezi Magbegor. 

image 4 1
Foto: FIBA

Rođena je 1999. godine i igra na poziciji centra. Od 2020. godine nastupa za Sijetl Storm u WNBA ligi i već je uspjela jednom da osvoji to takmičenje. Sa selekcijom Australije je već 2018. godine osvojila srebro na prvenstvu svijeta, dok iste godine bila zlatna na Igrama Komonvelta. Na Olimpijskim igrama u Tokiju je imala prosjek od 12,5 poena, 4,5 skokova po meču i sada će se još veća uloga od nje očekivati. 

Iako je Francuska aktuelni evropski vicešampion i osvajač bronze na Olimpijskim igrama, zbog smjene generacija mnogi ih ne vide među favoritima. Naravno selekciju poput njih nikada ne treba otpisivati i ne treba se začuditi ako opet budu na jednom od prva tri mjesta na postolju. Kod njih će glavna uzdanica od igračica biti Gabi Vilijams. 

Gabi Vilijams
Foto: FIBA

Ona je sa Francuskom osvojila baš dvije pomenute medalje, srebro na prvenstvu Evrope i bronzu na Igrama u Tokiju. Tu je briljirala sa procentom od 10,7 poena, 6,2 skoka i 4,5 asistencija po meču. Poznata je i po fenomenalnoj igri u odbrani, tako je 2021. godine proglašena za najbolju defanzivku u Evroligi, a godinu kasnije je osvojila to takmičenje sa Asvelom i bila je MVP završnog turnira. Pored toga je osvojila i dvaput NCAA prvenstvo, te se može pohvaliti da ima titulu šampiona u Mađarskoj i Španiji. 

Baš ono što je rečeno za Francusku, da i pored silnih medalja prema očekivanjima mnogih ne spada u krug favorita, isto se može kazati i za Srbiju. Aktuelne evropske šampionke dolaze na ovo prvenstvo bez Sonje Vasić i Jelene Bruks koje su se oprostile od reprezentacije, te Aleksandre Crvendakić koja je povrijeđena i Ane Dabović koja je imala napornu sezonu i odlučila je ovo ljeto da se više posveti porodičnom životu. Tako će ulogu vođe ekipe preuzeti najiskusnija Saša Čađo

Sasa Cado
Foto: FIBA

Djevojka koja je odrasla u Banjaluci u karijeri ima dvije titule prvaka Evrope i jednu s tog takmičenja, te bronzu sa Olimpijskih igara 2016. godine. Baš od Francuske je tim Marine Maljković poražen u meču za treće mjesto u Tokiju, a Čađo će imati sada ulogu košarkašice koja je će predvoditi i polako uvoditi mlađe igračice u ovaj tim.

“Nama je sada prioritet da naš način i sistem rada prenesemo na mlađe i opet to je neka vrsta pritiska i odgovornosti. Kako nema Sonje Vasić i Jelene Bruks, sad smo tu Nevena Jovanović, Tina Krajišnik, Ivon Anderson i ja koje poznajemo napamet taj sistem rada i njih moramo da uvedemo na vrijeme kako bi ušle u tu kolotečinu, da im to bude napamet. Mi treba da im pokažemo kako se radi, koliko trebaš biti disciplinovan na i van terena, kako da se ophodiš prema svom tijelu” – kazala je Čađo u intervjuu za MeridianSportBH i nastavila:

Moramo da im pokažemo kako se dolazi do većeg rezultata, da to nije samo trening, tu je mnogo više stvari. Mi ćemo se potruditi koliko god možemo da naše znanje njima prenesemo. Nadam se da ćemo biti na visini zadatka, one su sve divne, ne možeš da kažeš da sad neka glumi neku zvijezdu, baš kvalitetno rade, slušaju i sarađuju. Marina je jako zahtjevna, ona ništa ne toleriše, jedan kiks i ispadaš. Vjerujem da će u budućnosti moći da naprave neki lijep rezultat i to bih voljela. Ima talentovanih djevojaka“.

U top pet favorita na šampionatu spada i Belgija, koja je dobro poznata košarkašicama Bosne i Hercegovine. Kod njih će apsolutno glavna zvijezda biti nevjerovatna Ema Meseman.

Ema Meseman
Foto: FIBA

Koliki je njen značaj za ovu selekciju govori i to da ne da nisu osvajali medalje na prethodnim prvenstvima, nego nisu ni odlazili na velika takmičenja. Dolaskom Eme i ostatka ove generacije Belgija je postala standarna na šampionatima, a uspjeli su dvaput da osvoje bronzu na prvenstvu Evrope. Ona je 2019. godine postala šampion i MVP finala WNBA lige, a čak četiri puta je osvojila titulu u Evroligi. Na Olimpijskim igrama u Tokiju imala je procenat od 26,8 poena, 10,5 skokova i 4,8 asistencija po meču. 

Naravno da ima još dosta zvijezda na ovom šampionatu, prije svih Džonkel Džons, no o njoj i samoj reprezentaciji Bosne i Hercegovine je više rečeno OVDJE. Od ostalih reprezentacija treba obratiti pažnju na Kineskinju Jueru Li, Maksuelu Lisovu-Mbaku iz Belgije, Amerikanku Sabrinu Jonesku, Japanku Ramu Tokašiki, Kanađanke Bridžet Karlton i Natali Ančovu, te Maimunu Hajdariu iz Malija. 

Piše: Dejan Jovičić. 

Postavi odgovor