Uzvratni mečevi šesnaestine finala Lige Evrope donijeli su mnoga uzbuđenja na stadionima širom Starog kontinenta, a više razloga za zadovoljstvo imali su domaći timovi, dok je norveški predstavnik Molde odnio “pun plijen” protiv Hofenhajma, čime je bundesligaš završio svoju epizodu u Evropi.

Na “Johan Krojf Areni” predstavnici najbolje škole fudbala na svijetu, fudbaleri Ajaksa, trijumfovali su protiv Lila rezultatom 2:1, a poslije prvog susreta kada je semafor poslije 90 minuta pokazivao identičan rezultat u korist holandskog tima Dušan Tadić i družina obezbijedili su prolazak u narednu fazu takmičenja.

Već poslije 15 minuta igre, poslije asistencije kapitena Tadića mrežu francuskog predstavnika zatresao je Dejvi Klasen za 1:0, što je bio konačan rezultat prvog poluvremena.

U nastavku utakmice gostujući sastav došao je do izjednačenja preko Jusufa Jazidžija koji je bio precizan sa “bijele tačke” za 1:1, a novi trijumf Ajaksu obezbijedio je David Neres dvije minute prije kraja meča za 2:1, što je bila “tačka na i” ovog dvomeča.

Nakon što su na gostujućem terenu fudbaleri Viljareala ostvarili trijumf u prvom meču protiv Salcburga, “Žuta podmornica” iskoristila je uzvratnu utakmicu na “El Madrigalu” da dođe do novog trijumfa, a ovaj put bilo je 2:1, pa se španski sastav priključio ekipama koje su ostvarila plasman u osminu finala.

Nadu Salcburga za prolaz u narednu fazu probudio je Mergim Beriša kada se igrao 17. minut za prednost austrijskog sastava, ali stvari je na početak vratio Žerar Moreno pet minute prije odlaska na pauzu između dva poluvremena za 1:1. Pun plijen izabranicima Unai Emerija obezbijedio je svojim drugom golom na ovoj utakmici upravo Moreno, a precizan je bio poslije najstrože kazne koju je “skrivio” Cican Stanković.

Izabranici legendarnog Stivena Džerarda savladali su Antverp na meču gdje je viđeno čak sedam golova, a golman gostujućeg tima morao je vaditi loptu iz svoje mreže čak pet puta. Glazgov Rendžers trijumfovao je rezultatom 5:2, iako je na poluvremenu bilo neriješeno (1:1) njihov prolaz u narednu fazu nije se dovodio niti jednog trenutka.

Za škotskog velikana golove su postizali Alfredo Moreljos, Nejtan Paterson, Borna Barišić, Rajan Kent i Sedrik Iten, dok su čast belgijskog tima odbranili Izraelac Lijor Refaleov i Didije Le Zamkel.

Senzaciju večeri priredili su fudbaler Moldea koji su savladali Hofenhajm rezultatom 2:0 na njemačkom tlu, pa je norveški sastav poslije prvog meča u kojem je viđena kiša golova (3:3) izborio prolaz u osminu finala Lige Evrope.

Junak trijumfa bio je Norvežanin Ejrik Uland-Andersen koji je postigao oba gola gostujućeg sastava. On je prvo zatresao mrežu Olivera Baumana tokom 20. minuta igre, a udvostručio je vođstvo u petoj minutu sudijske nadoknade čime je u potpunosti ugasio šanse Hofenhajma, a svom timu dao mnogo razloga za neočekivano slavlje.

Ukrajinski Šahtjor minimalnim rezultatom 1:0 savladao je Makabi iz Tel Aviva, pa poslije prvog meča u kojem su takođe trijumfovali ništa drugo sem rutinskog prolaza u osminu finala nije bilo očekivano.

Strijelac jedinog gola na ovoj utakmici bio je Žunior Moraeš, nakon što je prevario golmana pri udarcu sa 11 metara u 68. minuti meča, a preagresivan u sopstvenom šesnaestercu bio je Tal Ben Haim, pa je glavni sudija Hoze Marija Sančez Martinez morao dosuditi najstrožu kaznu.