Tajler Hiro heroj Majamija za 3:1 i korak do NBA finala

Košarkaši Majami Hita na korak su od trijumfa u finalnoj seriji Istočne konferencije. Tim sa Floride je u četvrtoj utakmici savladao Boston Seltikse sa 112:109, pa su došli do prednosti u seriji od 3:1.

Majami Hit samo pobjeda dijeli od plasmana u veliko finale, u kome su posljednji put igrali prije šest godina.

Heroj treće pobjede Hita je mladi Tajler Hiro sa 37 poena, što je više od bilo kog rukija u istoriji franšize u jednom meču plej-ofa. Postao je drugi 20-godišnjak koji je postigao toliko poena na utakmici plej-ofa, a prije njega je to uradio samo jedan čovjek i to Medžik Džonson koji je 1980. godine ubacio 42 poena.

Većim dijelom prvog poluvremena u kojem Džejson Tejtum nije uspio da se upiše u strijelce vođstvo je bilo na strani izabranika Erika Spolstre. Početkom trećeg kvartala uspio je tim sa Floride steći prednost od “plus 12”, ali buđenjem Seltiksa u odlučujuću četvrtinu ušli smo sa neizvjesnih 77:76 u korist Majamija.

Boston je u jednom trenutku poveo 85:84, ali to nije potrajalo, jer je Hit na krilima Hiroua i Bem Adebaja uspio da se “odlijepi”. Završnica je na kraju bila jako uzbudljiva, a franšiza iz Masačusetsa pokušavala je na sve načine nadoknaditi zaostatak. Prvo je Džejlen Braun pogodio šut za tri poena i smanjio vođstvo Hita na 107:104. Nakon serije izvedenih slobodnih bacanja na obe strane rezultat je i dalje bio na strani Majamija i to 111:107. Kemba Voker promašio je šut za tri poena, a nakon skoka precizan je bio oporavljeni Gordon Hejvord, ali to nije mnogo promijenilo stvari. Na sekund do kraja Džimi Batler je postavio konačan rezultat kada je bio polovičan sa linije penala za pobjedu Majamija 112:109 i 3:1 u seriji, pa ih sada samo jedna pobjeda dijeli od NBA finala.

Najbolji u dresu Majamija bio je već spomenuti Tajler Hiro sa 37 poena (14-21 iz igre, 5-10 za tri) i šest skokova. Džimi Batler je imao 24 poena (8-20 iz igre), dok je Goran Dragić meč završio sa 22 poena (8-21 iz igre). Gorostas Majamija Bam Adebajo upisao je 20 poena (7-11 iz igre) i 12 skokova.

U poraženom sastavu Džejson Tejtum je ubacio 28 poena i to sve u drugom poluvremenu (10-22 iz igre, 4-11 za tri) uz devet skokova, Džejlen Braun je dodao 21 poen (8-14 iz igre, 4-7 za tri) a Kemba Voker je ostvario učinak od 20 poena (6-14 iz igre) i pet asistencija.

Ovo je 12. put u istoriji franšize da u seriji koja se igra na četiri dobijene utakmice Majami Hit vodi 3:1 i nikada do sada nisu ispustili takvo vođstvo.

Zanimljivost vezana za ovaj meč jeste činjenica da je Gordon Hejvord prije utakmice postao otac po četvrti put, a dobio je sina po imenu Gordon Teodor Hejvord.

Četvrta, možda i posljednja utakmica finalne serije Istočne konferencije, igra se u noći između petka i subote. Početak meča zakazan je za 2:30h po centralno-evropskom vremenu.