Tatar odveo Sarajevo u 2. kolo kvalifikacija za Ligu šampiona

sarajevo 1

Sarajevo je savladalo Konahs Ki u Kardifu rezultatom 2:0 i na taj način ispisalo istoriju bosanskohercegovačkog klupskog fudbala. U narednoj rundi kvalifikacija za Ligu šampiona, izabranici Vinka Marinovića će gostovati u Bjelorusiji kod Dinamo Bresta.

Od promjene formata kvalifikacija za Ligu šampiona 2009. godine, šampion Bosne i Hercegovine nikada nije prošao 1. kolo kvalifikacija. Do danas. Sarajevo je prekinulo taj neslavni niz i sada im predstoji okršaj sa Dinamo Brestom gdje neće biti bez šanse.

Prvu ozbiljnu priliku u današnjem okršaju imala je domaća ekipa u devetoj minuti. Nakon sjajnog centaršuta sam je ostao Majkl Vajld, ali lopta koju je glavom uputio napadač Konahs Kija, završila je samo nekoliko centimetara pored stative gostiju. Sarajevo je potom preuzelo terensku inicijativu, a kao nagrada za to je uslijedio pogodak u 16-oj minuti. Sa svoje polovine, sjajnu loptu u prostor je poslao Ivan Jukić, golman Velšana Luis Bras je loše procijenio njen let, a Benjamin Tatar bez problema pogodio za 1:0 vođstvo bordo tima!

Nakon prvog gola, Sarajevo je potpuno preuzeo kontrolu utakmice i bilo je samo pitanje trenuta kada će prednost biti poduplana. Do 2:0, sastav Vinka Marinovića je došao u 65-oj minuti. Nakon greške jednog od defanzivaca domaćih, sjajno je reagovao Tatar i u situaciji 1 na 1 sa golmanom Brasom, samo je plasirao loptu u desni ugao za novi pogodak svog tima. Do kraja meča, rezultat se nije mijenjao iako je odličnu šansu propustio kapiten domaćih Džordž Horan u 82-oj minuti kada je sa nekoliko metara udaljenosti prebacio gol Vladana Kovačevića. Imali su i gosti priliku za 3:0, ali rezervista Haris Handžić nije bio precizan nekoliko minuta prije kraja utakmice.

Sarajevo će u 2. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona igrati protiv Dinamo Bresta u Bjelorusiji, dok će velška ekipa Konahs Ki takmičenje nastaviti u kvalifikacijama za Ligu Evrope.