Mandatory Credit: Kim Klement-USA TODAY Sports

U 55. izdanju Superboula, Tampa Bej Bakanirsi su savladali Kanzas Siti Čifse rezultatom 31:9. Tom Brejdi je došao do svog sedmog šampionskog naslova, a Bakanirsi do drugog.

Od trenutka kada je Rob Gronkovski postigao tačdaun za 7:3 krajem prve četvrtine, Bakanirsi su u potpunosti preuzeli kontrolu nad utakmicom i malo po malo povećavali prednost koja je na kraju iznosila +22 (31:9). Kombinacija trčanja i pasova sjajnog Toma Brejdija su bili nerješiva enigma za odbranu Čifsa, dok je ofanzivna linija franšize iz Kanzas Sitija potpuno podbacila onemogućivši vrijeme za bacanje lopte svom kvoterbeku Patriku Mahomsu.

Možda i prelomni trenutak susreta desio se u samoj završnici prvog poluvremena kada su Čifsi tajm-autima prekidali igru sa ciljem da imaju posljednji napad u drugoj četvritni, međutim to ih je skupo koštalo pošto je Brejdi šest sekundi prije isteka “regularnih 30 minuta” proigrao Antonija Brauna, a ovaj poentirao za 21:6, rezultat sa kojim se otišlo na veliki odmor.

Drugo poluvrijeme je predstavljalo samo formalnost pošto Čifsi niti u jednom trenutku nisu uspjeli ni da zaprijete, a kamoli da ugroze raspoloženije Bakanirse. Na kraju, konačan rezultat je glasio 31:9 za sastav Brusa Erijansa.

Brejdi je bio najzaslužniji za pobjedu bacivši tri tačdauna, a zahvaljujući ovoj pobjedi, stigao je do sedmog šampionskog prstena u svojoj karijeri. Koliko je to veliki podvig, najbolje govori činjenica da niti jedna ekipa u ligi nema toliki broj titula. Nju Inglend Petriotsi i Pitsburg Stilersi su najtrofejniji sa po šest šampionskih naslova u superboul eri. Upravo u dresu Petriotsa, Brejdi je osvojio prethodnih šest “Lombardijevih trofeja”.

Za Bakanirse, ovo je druga titula u njihovoj istoriji, a prvu su osvojili 2003. godine. Zanimljivo, prije ove sezone, ekipa iz Tampa Beja je posljednji put u plej-ofu igrala prije 13 godina, ali dolaskom Brejdija sve se promijenilo i nakom samo 11 mjeseci saradnje, ostvaren je istorijski rezultat.