Fudbaleri Tuzla sitija su ubjedljivo savladali Sarajevo na “Bilinom polju” sa 5:1 u zaostaloj utakmici prvog kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Iako je Sarajevo imalo više loptu u svom posjedu u uvodnim minutama, uslijedila su dva opasna napada Tuzlaka. Nakon drugog su izborili korner, a na asistenciju Ajdina Nukića odlično se snašao Damir Mehidić i zatresao mrežu Sarajeva za vođstvo od 1:0.

Samo dva minuta kasnije je uslijedila i dobra šansa za Sarajevo, kada je Adnan Džafić pokušao, ali je još bolje reagovao golman Tuzlaka, Nevres Fejzić.

U nastavku je Sarajevo nastavilo sa napadima, ali bezuspiješno, pošto je odbrana Tuzla sitija imala odgovor na svaki njihov napad i dosta sigurno otklanjala opasnost pred svojim golom.

Ali, onda ponovo slijede odlična dva napada za gostujući tim. Prvo je pokušaj Belmina Mešinovića u 32. minutu završio tik iznad prečke, da bi u 34. minutu Amadu Kulibali imao stopostotnu šansu kada je probio po lijevoj strani, ali je njegov šut završim pored gola Belmina Dizdarevića.

A onda je Nemanja Tomašević u 40. minutu napravio penal upravo nad Kulibalijem, a siguran sa bijele tačke je bio Petar Mišić za velikih 2:0.

Tuzla, Tuzla siti neumoljiva, debakl Sarajeva na Bilinom polju

Na otvaranju drugog poluvremena uslijedio je veliki šok na “Bilinom polju”. Uslijedila je greška odbrane bordo tima odmah na otvaranju drugog poluvremena. Lopta stigla do Vlatka Drobarova, koji je proslijedio pas do Nemanje Tomaševića, a onda je došlo do nesporazuma kada mu je Tomašević vratio loptu.

Drobarov je katastrofalno reagovao, a sve to je ispratio Amadu Kulibali koji nije imao pretjeranih problema da jedan na jedan sa Belminom Dizdarevićem povisi prednost svog tima na ogromnih 3:0 nakon samo 23 sekunde igre u drugom dijelu.

Gosti su nastavili sa opasnim napadima i u nastavku utakmice te su vrlo lako stvarali šanse ispred gola Dizdarevića, a pogotovo je opasan bio sjajni Kulibali za kojeg fudbaleri Sarajevo prosto nisu imali “lijeka”. On je u odlično ponovo probio po strani, te je pokušao da proigra Miću Kuzmanovića u petercu, ali je ovoga puta odbrana Sarajeva odlično reagovala.

U 63. minutu je pokušao i Mešinović sa nekih 10-ak metara, ali je tada Dizdarević spasio gol Sarajeva. Nedugo nakon toga je i Kuzmanović imao fantastičnu šansu kada je izašao jedan na jedan sa Dizdarevićem, ali je suviše komplikovao i na kraju izgubio loptu.

Ali, do kraja meča su domaći primili još jedan gol, nakon što je loptu u sopstvenu mrežu u 83. minutu poslao Andrej Đokanović nakon centaršuta Mešinovića za 4:0. Šlag na tortu bio je gol Semira Smajlagića u 89. minutu nakon odličnog solo prodora i “bombe” pod prečku za 5:0 i veliki debakl Sarajeva na “Bilinom polju”.

Sarajevo je ipak u sudijskoj nadoknadi došlo do počasnog gola, a strijelac je bio Hamza Čataković za konačnih 5:1.