U derbiju kola Slovenija odličnom igrom nadigrala Bjelorusiju

U okviru grupe H na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Egiptu sastali su se Slovenija i Bjelorusija. Bio je ovo jedan od derbija takmičenja, Slovenija savladala Bjelorusiju rezultatom 29:25.

Prvi gol na susretu je otišao u mrežu Bjelorusije, a postigao ga je slovenski reprezentativac Blaž Blagotinšek (1:0). Slovenija je u ovaj meč ušla bez kalkulacija, Ljubomiru Vranješu i njegovim momcima samo trijumf igra.

Bjelorusija u ovoj utakmici takođe ide bez matematike, žele bodove, a njih je u meč uveo Aleh Astrashapkin prvim golom za svoju reprezentaciju. Susret je počeo sa čvrstim rukometom sa obje strane.

Bjelorusija je u ovom meču imala ulogu favorita i željeli su da je opravdaju u svakom trenutku. Sa dva brza gola preko Arcema Karaleka i Mikite Vailupaua oni su otišli na plus dva (4:2) protiv Slovenije.

Poslije uvodnih par minuta u kojima su bjeloruski igrači djelovali tromo i nezainteresovano, sve se promijenilo. Bjelorusija je zaigrala znatno bolje, pa su tako sredinom 16. minuta imali prednost od četiri gola (8:4).

Poslije prve 22 minute ovog dvoboja, bilo je jasno da će Slovenija imati pretežak zadatak da izvuče trijumf protiv raspoloženih protivnika. Sjajni Karalek je predvodio svoju selekciju sa tri pogotka, a rezultat je tada bio 11:6 za Bjelorusiju.

Posljednjih pet minuta prvog dijela susreta, Slovenija je odigrala atomski rukomet. Prekrasni i brzi napadi i odbrane Slovenaca su se dolazili, nošeni na krilima sjajnih Blaža Janca i Jure Doleneca rezultatska razlika se smanjila, te se na odmor otišlo sa rezultatom 15:15.

Na odličan način su otvorili drugi dio susreta rukometaši Slovenije. Ostali su razigrani kao što su bili na kraju prvog poluvremena. Par brzih napada i imali su prednost od dva gola (18:16).

Drugi dio ovog derbija je zaista opravdavao ulogu jednog od najiščekivanijih mečeva u grupnoj fazi takmičenja. Sjajna igra obje ekipe, te čvrste odbrane sa odličnim prenosom lopte na obje strane. Poslije 48 minuta odličnog rukometa Slovenija je vodila 23:21.

Uspjevala je Slovenija da održava dva gola prednosti, početkom 57. minuta meča bilo je 27:24 za njih. Klemen Ferlin je bio odličan na golu, te je pomagao svojoj selekciji da se održi u vođstvu.

Nestalo je snage bjeloruskim rukometašima da se bore protiv svojih protivnika, pa je njihov pritisak polako jenjavao. U samoj završnici meča nisu imali snage da se suprostave Vranješovim momcima koji su zasluženo trijumfovali. Poslije sjajnih 60 minuta, rezultat je bio 29:25 za Sloveniju.