Nakon što je Efes savladao madridski Real u prvom meču na današnjem programu Evrolige, uslijedila je košarkaška predstava u gradu mode gdje je minhenski Bajern prosuo već dobijenu utakmicu izgubivši od domaćeg Milana poenima Zeka Ledeja uz zvuk sirene rezultatom 79:78 (16:18, 11:26, 26:20, 26:14).

Apsolutno svi učesnici četvrtfinala žele osigurati svoje mjesto na “fajnal foru” u Kelnu, a dostupne su samo četiri karte. Ono što je posebno zanimljivo za ovu seriju jeste okršaj timova koji su zauzeli četvrtu i petu poziciju u regularnom dijelu sezone.

Povratak na parket Malkoma Dilejnija poslije duže pauze zbog povrede obilježio je početak utakmice, ali šut za tri poena njemačkog sastava vrlo brzo preuzeo je fokus kamere. Podatak da u uvodnoj četvrtini niko nije ostvario prednost veću od tri poena “viška” dovoljno govori kakva je neizvjesnost viđena na parketu “Mediolanum foruma”.

Sjajno su igrali Nik Vajler-Beb i Vejd Boldvin na jednoj strani, dok je Vladimir Micov prednjačio u domaćem sastavu, da bi poslije prve četvrtine rezultat bio 18:16 u korist bavarskog velikana.

Druga četvrtina i njen početak u potpunosti su pripali Bajernovom Denisu Siliju na čijim krilima je tim Andree Trinkijerija poveo pomalo iznenađujućih 32:18. U nastavku su se razgoropadili Džahuan Džonson i već pomenuti Boldvin, pa ne treba čuditi rezultat poluvremena 44:27 i to apsolutno zasluženo s obzirom na činjenicu da je njemački tim dominirao kako u ofanzivnom dijelu igre, tako i u defanzivnim zadacima.

Nakon velikog odmora, stekao se utisak da su mnogo motivisaniji na parket istrčali košarkaši Milana što možemo pripisati fantastičnim motivacionim sposobnostima Etorea Mesine, a ovo je bilo posebno vidljivo na Kevinu Panteru koji je vodio bitku iz kategorije “sam protiv svih”.

Bajern nije mogao ni da kupi poene na početku trećeg perioda, što je Milano iskoristio da priđe na “samo” osam poena zaostatka. U ovom dijelu igre poenterskim učinkom domaćem timu priključio se i Zek Ledej, ali uz smirenost i kreacije Silija Bajern je ipak u odlučujućih deset minuta igre ušao uz značajno vođstvo 64:53.

Fantastično je posljednji period meča otvorio Serhio Rodrigez koji je uzastopnim poenima doveo svoj tim na svega dva poena deficita (67:65), što je izazvalo reakciju sa klupe italijanskog trenera Trinkijera i minutu odmora za ekipu iz Minhena.

Taman kada se činilo da će Milano vođen momenutom okrenuti meč u svoju korist nastavio je rešetati mrežicu rivala Sili koji je pogodio pet šut za tri poena iz isto toliko pokušaja za 73:67. Italijanski sastav nije pokazao bijelu zastavu i nastavio je da se bori što je ljubiteljima Evrolige omogućilo fantastičnu završnicu utakmice u kojoj ishod niko ne može pretpostaviti.

Kajl Hajns postigao je poene za -2 (74:72) pred posljednje dvije minute utakmice, a evidentno je bilo da se Bajern nalazi u kontra-ritmu pogotovo poslije vođstva od 19 poena u drugom periodu. Ledej je već u narednom napadu donio izjednačenje 74:74.

Španski plejmejker Rodrigez preuzeo je stvari u svoje ruke i pogodio trojku za vođstvo Milana 77:74, pa je Trinkijeri imao nešto više od 30 sekundi da pokuša nadoknaditi prednost rivala.

U narednom napadu smanjio je Boldvin, a nakon što Milano nije iskoristio napad za pobjedu na samo 1,2 sekundi do kraja meča Džejms Gist fauliran je za dva slobodna bacanja. Amerikanac je pogodio oba penala, što je značilo minimalnu prednost za Bajern.

Na njihovu žalost u preostalom vremenu iz “alley oop” kombinacije poene za pobjedu postigao je Zek Ledej i trijumf Milana 79:78, te 1:0 u četvrtfinalnoj seriji.

Najzaslužniji za trijumf Milana bili su uprav Ledej sa 17 poena, te Rodrigez koji je ubacio 13. Denis Sili predvodio je poraženi tim ubacivši 23 poena.

Naredna utakmica između Milana i Bajerna iz Minhena na programu je četvrtak, a priloška odredba za mjesto još jednom će biti “Mediolanum forum”, dok je početak meča zakazan za 20:45h.

U slučaju da ste propustili najavu četvrtfinalnih okršaja Evrolige, možete iskoristiti slobodno vrijeme da pogledate “Meridianov košarkaški podkast” čija prva epizoda akcenat stavlja upravo na završnicu najelitnijeg košarkaškog takmičenja na Starom kontinentu.