FK Velež Mostar/facebook

Velež i Krupa sastali su se u okviru 27. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine. Dva su se tima u Vrapčićima s različitim motivima borila za tri boda, a na kraju se radovao domaći tim i slavio sa 2:1.

Krupa je zaprijetila u samom otvaranju utakmice, odnosno trećem minutu, kada je Toni Jović iz kornera ubacio loptu kojom je prebacio gužvu na petercu, te na samom rubu šesnaesterca pogodio Sanina Muminovića čiji oštar udarac prolazi malo pored desne stative. Četiri minuta poslije Nikola Mandić se našao u odličnoj situaciji. Ispred sebe je imao 40 metara i Slavišu Bogdanovića, a Veležov golman je u toj situaciji bio uspješniji od Krupinog krilnog napadača kojeg je prateći ga s leđa ometao Samir Zeljković

Uslijedio je potom period igre u kojem su “Rođeni” preuzimali inicijativu, a ona je prvu ozbiljnu priliku donijela u 20. minuti. Dario Ferejra je ušao u šesnaesterac gostujuće ekipe i uputio nisku loptu ka drugoj stativi koju u posljednji trenutak u korner izbija Jovan Vladimir Pavlović. Tri minute poslije domaći su ponovo natjerali protivnika da izbaci loptu u korner, a ovoga puta to je uradio Vasilije Kolak koji je uspio odbiti udarac Omara Pršeša s 24 metra udaljenosti od gola.

Velež je iz tog kornera došao do prednosti. Uigrana kombinacija iz kornera stavila je Brandaa u odličnu poziciju, a on je sa linije šesnaesterca prema golu uputio udarac volejom koji na petercu mijenja smjer, pa tako vara i Kolaka i završava u mreži iza njegovih leđa.

U prilici za izjednačenje rezultata četiri minuta poslije našao se Nikola Dujaković koji je u velikom naletu odlično iskontrolisao loptu, te se s 40 metara od gola pomjerio 20 prema naprijed, odakle je šutirao malo pored lijeve stative uhvativši Bogdanovića u raskoraku. Osam minuta prije isteka regularnog dijela prvog poluvremena Jović je izborio slobodan udarac u zoni centaršuta na lijevoj strani. Preuzeo je odgovornost i odlučio se na direktan udarac ka golu koji bez puno muka hvata Veležov golman. Mostarci su imali posljednju priliku pred odmor, a nju je sam sebi kreirao Samir Radovac jednim dodirom s loptom se oslobodivši Pavlovića, ali je potom njegov udarac lijevom nogom završio preko gola.

Peti minut nastavka utakmice donio je povećanje prednosti ekipe u crvenim dresovima. Dejan Georgijević je primio loptu na 20 metara od gola, a iz te se pozicije nije odlučio kretati s loptom, već je vanjskim dijelom stopala dodao lotpu za Radovca kroz noge Pavlovića, a vezni igrač Veleža je prvim dodirom poslao loptu u donji lijevi ugao gola.

Prednost od dva gola Veleža trajala je isto toliko minuta, s obzirom da je već u 51. minuti Zeljković neoprezno srušio Mandića u svom šesnaestercu, a minutu nakon toga Dujaković s bijele tačke šutirao neuhvatljivo za Bogdanovića koji je odabrao pravu stranu.

Malo je falilo Dujakoviću da u 62. minuti donese izjednačenje svom timu. Nakon solo-prodora u sredini terena odlučio se za udarac izvan šesnaesterca, a lopta je prošla malo iznad prečke. Dvije minute psolije iz slične pozicije pokušao je i Mandić, ali je putanja lopte takođe bile slična onoj kada je njegov saigrač šutirao nešto ranije. Kombinacija Dujakovića i Kerima Palića je minutu poslije Nemanju Vukmanovića stavila u odličnu poziciju, a on je snažno šutirao s deset metara udaljenosti, ali takođe nije uspio pogoditi okvir gola.

20 minuta prije kraja Velež je imao priliku riješiti pitanje pobjednika. Nakon uigrane akcije iz prekida Haris Ovčina je vrhom kopačke prebacio istrčalog Kolaka, a na samoj liniji gola novi pogodak “Rođenih” spriječio je Miloš Karišik. Ulazak Melvina Osmića s klupe donio je promijenjenu sliku na terenu, ali ne u korist njegove ekipe. Dva brza žuta kartona mladog veznog igrača Veleža donio je Krupi igrača više u posljednjih 15-ak minuta utakmice.

Krupa je do kraja konstantno imala loptu u posljednjoj trećini terena, ali nije uspjevala kreirati opasnije prilike pred golom Bogdanovića. U narednom kolu Velež će dočekati Borac, a u kanjon Tijesno će doći Mladosti iz Doboja kod Kaknja.