Velež
FK Velež Mostar/facebook

Fudbaleri Veleža rezultatom 2:1 savladali su Kolerajn u uzvratnoj utakmici kvalifikacija za Ligu konferencija i tako izborili plasman u narednu fazu.

Prva prilika desila se u desetoj minuti. Brandao de Souza šutirao je iz slobodnog udarca, a lopta se od živog zida odbila do Ede Vehabovića čiji udarac s peterca nogom u korner odbija Geret Din. Šest minuta poslije Dario Ferejra je oduzeo loptu Metjuu Šelvinu pred svojim golom i dugim ispucavanjem je dodao do Dženana Zajmovića koji obilazi Dina, ali slabo šutira ka praznoj mreži, te gol spriječava Rodni Braun.

Domaći tim je poveo 12 minuta prije odmora. Nakon ubačaja iz kornera Metju Šelvin najviše je skočio na liniji peterca i udarcem glavom savladao Slavišu Bogdanovića.

Do odlaska na odmor “Rođeni” su propustili odličnu priliku. Igrao se prvi minut nadoknadnog vremena kada je polovine terena Tarik Isić ubacio loptu pred gol, a Zajmović je iz okreta šutirao ravno u dobro postavljenog Dina.

Velež, Velež nakon preokreta upisao identičnu pobjedu nad Kolerajnom kao iz prvog susreta

Drugi dio utakmice donio je znatno opasniji Velež. Već u devetoj minuti nastavka Brandao je primio loptu na lijevoj strani šesnaesterca, unio je par koraka unutra i šutirao ka golu, a lopta se od domaćeg defanzivca odbila iza Dinovih leđa, čime je izjednačen rezultat.

Dugo se lopta odbijala po šesnaestercu dvije minute poslije. Šutirali su nakon kornera Zajmović, Denis Zvonić i Nemanja Anđušić, ali je svaki od pokušaja završio u bloku.

20 minuta prije kraja Velež je preokrenuo rezultat. Brandao je ponovo primio loptu na lijevoj strani, te je dodao do Anđušića koji je pogodio dalji ugao gola.

Osam minuta prije kraja domaći sastav imao je odličnu priliku preko Kurtisa Alena, kojeg je u jedan na jedan situaciji zaustavio Slaviša Bogdanović. Pokušavali su igrači Kolerajna još i preskakanjem igre doći do svojih prilika, ali u tome nisu bili uspješni, te je utakmica završnena pobjedom Veleža od 2:1, identičnim rezultatom koji je bio na u Sarajevo sedam dana prije.

Velež je dvostrukom pobjedom zakazao duel s grčkim AEK-om. Prva utakmica odigraće se za sedam dana na “Grbavici”, dok će “Rođeni” potom putovati u Atinu.