Velež je u okviru 22. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine savladao Slobodu na “Tušnju” rezultatom 2:1.

Sporo je počeo susret na “Tušnju” bez nekog velikog tempa, a prvu priliku imao je Velež kada je sa distance šutirao Obren Cvijanović, međutim nije bilo opasno po gol Slobode. Slično je bilo i četiri minute kasnije pošto je udarac Dejana Georgijevića uhvatio Adnan Golubović.

Gosti su nešto bolju igru do tada krunisali u 21. minuti. Emir Jusić je u svom kaznenom prostoru igrao rukom, što je sudija Sabrija Topalović iskoristio i pokazao na bijelu tačku. Precizan iz jedanaesterca bio je Cvijanović i “Rođeni” su tada stigli u prednost.

Veliku priliku Velež je imao nakon samo par minuta kada je Georgijević možda i bolje mogao proigrati Nemanju Anđušića koji je bio neprecizan. Tražili su domaći penal u 30. minuti, no nije bilo ništa od signaliziranja Adnana Islamovića.

Zaigrala je Sloboda dosta bolje i to se isplatilo “Crveno-crnim” u 43. minuti. Semir Pezer je uposlio Sašu Maksimovića, a ovaj nakon jednog driblinga pronašao prostor za udarac i pogodio za izjednačenje kojim se i otišlo na odmor.

Velež, Velež prekinuo lošu tradiciju na Tušnju i produžio agoniju Slobode

U izuzetno visokom tempu krenulu je drugo poluvrijeme. Na samom startu viđene su dvije dobre prilike na obje strane. Prvo je nakon pritiska gostiju Golubović došao do lopte i sa svog gola poslao idealnu loptu ka Saidu Huseinoviću koji je slabo šutirao.

Samo dvije minute nakon toga Georgijević je najviše skočio poslije kornera, a Golubović se još jednom proslavio. Smanjio se ritam igre nakon toga. “Rođeni” su jasno pokazali da žele do sva tri boda u ovom duelu, međutim Sloboda je dobro stajala i povremeno prijetila.

U 76. minuti gosti su ponovo stigli do prednosti. Kombinovali su Georgijević i Samir Radovac, a nakon što je blokiran udarac Omara Pršeša lopta se odbila do nekadašnjeg napadača Partizana koji je postigao svoj prvi gol u dresu Veleža.

Ambis Slobode nastavio se i u dvije minute “Crveno-crni” su ostali bez dva igrača. Prvo je Jusić u 80. minuti dobio drugi žuti karton, a samo minut kasnije Adnan Salihović takođe, i štoperi bek su se zajedno uputili u svlačionicu.

Tada je bilo jasno da će Velež odnijeti sva tri boda iz Tuzle, što je bila prva pobjeda “Rođenih” na “Tušnju” u 21. vijeku. Oni su sa ova tri boda stigli privremeno na drugom mjestu. Ovo je bila i posljednja utakmica u dvokružnom sistemu, pa će nakon što se kolo kompletira biti poznati parovi narednog vikenda.