Anđušić
FK Velež Mostar/facebook

Fudbaleri Veleža i Širokog Brijega podijelili su bodove rezultatom 1:1 u Vrapčićima na utakmici 17. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, a golove su postizali Ivan Ikić i Nemanja Anđušić.

Velež i Široki Brijeg odigrali su 30. međusobni duel u Premijer ligi Bosne i Hercegovine, a nakon 90 minuta pretežno izjednačenog odnosa snaga na terenu podijeljeni su bodovi. Ivan Ikić u 48. minuti doveo je goste do prednosti, a konačan rezultat postavio je Nemanja Anđušić tri minute prije kraja.

Bio je ovo peti put da ekipe podijele bodove, a do sada su Širokobriježani slavili 17 puta, dok su “Rođeni” upisali osam pobjeda.

Ikić, Anđušić pogodio nakon Ikićevog evrogola za neriješen 30. Hercegovački derbi
MeridianSportBH

Prvi udarac na utakmici uputio je Samir Radovac u petoj minuti, a njegov šut s 20 metara nakon oduzete lopte na protivničkoj polovini otišao je predaleko od okvira gola. Šest minuta poslije Radovac je ubacio loptu iz slobodnog udarca, a Samir Zeljković glavom šutirao preko gola.

Igrao se 18. minut kada se Brandao na lijevoj strani driblingom oslobodio dvojice čuvara i potom uputio prizemni centaršut koji je završio u rukama Daria Miškića nakon što je Dženan Zajmović zakasnio na tu loptu. Pet minuta poslije Ivan Ikić uputio je iz slobodnog udarca jedini udarac u okvir gola u prvih 45 minuta igre, a tada je prvu odbranu upisao Slaviša Bogdanović.

U 33. minuti Mehmed Ćosić je odigrao povratni pas na 20 metara odakle je šutirao Haris Ovčina, a Jure Obšivač zaustavio put lopte ka golu, da bi u samom finišu prvog dijela igre najraspoloženiji bio Tonći Mujan koji je u posljednje tri minute kreirao dobre sitaucije za Jakova Blagaića i Filipa Brekala, ali promjene rezultata nije bilo.

Drugo poluvrijeme otvoreno je neuspješnim pokušajem Ede Vehabovića da ugrozi Miškića, a onda je u 48. minuti Široki Brijeg poveo. Mujan je oduzeo loptu Zeljkoviću i proslijedio je do Ikića čiji polu-volej iz prvog dodira sa 25 metara prelijeće Bogdanovića i završava u mreži

Minutu poslije iz slične pozicije šutirao je i Božo Vukoja, ali je to otišlo pored gola, a onda je uslijedila inicijative domaćeg tima koja je trajala sve do finiša susreta, ali nije donosila promjenu rezultata. U 56. minuti Đani Salčin uputio je centaršut koji se odbio od Obšivača, ali je brzom reakcijom pogodak spriječio Miškić, da bi četiri minute poslije udarac Zeljkovića s velike udaljenosti stavio na muke golmana gostiju koji je uspio sačuvati prednost svog tima.

Nakon isteka sat vremena igre u velikoj gužvi pred gostujućim golom Zeljković se ponovo našao u šansi, ali je sa svega par metara iskosa šutirao pored lijeve stative, a dvadeset minuta prije kraja Omar Pršeš je sa 20 metara šutirao ravno u Miškića.

Tri minute prije kraja ipak se isplatio pritisak “Rođenih”. Pršeš je odlično ubacio iz slobodnog udarca, a najspretniji na petercu bio je rezervista Anđušić koji je lijevom nogom proslijedio loptu u mrežu savladavši Miškića.

U samom finišu za domaće je još pokušao udarcem sa šesnaesterca i Pršeš, ali je taj pokušaj završio bezuspješno, te su ekipe na kraju podijelile bodove.

U narednom kolu Velež će gostovati Leotaru, dok će Široki Brijeg, bez Marka Jurića koji je danas akumulirao treći žuti karton, dočekati Sarajevo. “Rođeni” su trenutno deseti na tabeli sa 15 bodova, dok su Širokobriježani skočili na četvrto mjesto došavši do svog 24-og boda.