Veliki preokret Mađarske protiv Islanda, Slovačka poslije produžetaka bolja od Sjeverne Irske

U baražu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, Mađarska je na svom terenu savladala Island sa 2:1 poslije drame u finišu, a Slovačka je istim rezultatom kao gost pobijedila Sjevernu Irsku nakon produžetaka.

Gilfi Sigurdson je doveo Island u vođstvo u 11. minutu. Šutirao je iz slobodnog udarca sa vrha šesnaesterca, uspješno je prebacio živi zid, udarac nije bio previše snažan, ali Peter Gulači je izuzetno loše reagovao i lopta je pronašla svoj put do mreže domaćina

Primljeni pogodak nije demotivisao Mađare, koji su u 22. minutu imali dobru priliku preko Vilija Orbana, ali Hanes Haldorson je odbranio njegov pokušaj glavom.

Nije bilo većih uzbuđenja sve do samog finiša prvih 45 minuta, kada su domaćini ponovo mogli do izjednačenja. Dominik Soboslaj je dva puta pokušao iz prekida, jednom iz kornera, a drugi put iz slobodnog udarca, ali Haldorsonova mreža je oba puta ostala netaknuta.

U nastavku, Mađarska je više držala loptu u svom posjedu, ali nije bilo ozbiljnijih prilika na obje strane, sve do 87. minuta, kada je Albert Gudmundson šutirao iz šesnaesterca, ali lopta je završila van okvira gola.

Izgledalo je da će Island biti ekipa koja će se plasirati na Evropsko prvenstvo, ali Loik Nego i Soboslaj su imali druge planove. Negu se lopta srećno odbila poslije gužve u šesnaestercu u 88. minutu, a on je dobro reagovao i tako izjednačio rezultat.

Nokaut za Island je uslijedio u drugom minutu sudijske nadoknade. Soboslaj je odlično povukao kontru poslije dobrog napada gostiju, prošao je nekoliko protivničkih igrača i uputio veoma precizan udarac sa oko 25 metara, a lopta je od stativu završila iza leđa Haldorsona.

Do kraja, nije bilo promjene rezultata, ostalo je 2:1 za Mađarsku.

Slovačka je bolje otvorila utakmicu. Već u desetom minutu, Albert Rusnak je šutirao, ali lopta je završila van okvira gola. Ipak, šest minuta kasnije, gosti su uspjeli doći do vođstva. Juraj Kučka je iskoristio grešku odbrane domaćina i mirno pogodio za 1:0.

Samo četiri minuta kasnije, Sjeverna Irska je mogla do izjednačenja, ali Marek Rodak je sjajno odbranio udarac Niala Mekgina.

Do kraja prvog poluvremena, nije bilo većih uzbuđenja ni promjene rezultata.

U nastavku, prvu priliku su imali domaćini, ali Rodak je zaustavio pokušaj Konora Vašingtona u 53. minutu.

Slovaci su uspješno odbijali napade Sjeverne Irske sve do 88. minuta, kada je Martin Škriniar nespretno proslijedio loptu u svoju mrežu.

Rezultatom 1:1 je završeno regularnih 90 minuta, a pobjednik je odlučen u produžecima.

Prvi produžetak je završen bez golova, a veliku radost Slovacima je donio Mikal Duris u 110. minutu. Nakon kontre, iskoristio je kratak pad koncentracije protivničke odbrane, te odličnim udarcem iz šesnaesterca pogodio za konačnih 2:1.

Slovačka će na Evropskom prvenstvu igrati u grupi sa Španijom, Švedskom i Poljskom, a protivnici Mađarske će biti Portugal, Francuska i Njemačka.