(VIDEO) Slovenija evrogolom Šeška došla do preokreta te trijumfa nad Norveškom

Slovenija je savladala Norvešku sa 2:1 nakon što su gubili od 47. minute i time osvojili nova tri boda u diviziji B, grupa 4, Lige nacija.

Norvežani su na gostovanju u Ljubljani odmah stisli jako i do pogotka su došli već u 11. minutu preko Lea Ostigarda, ali je isti poništen nakon što je utvrđeno da je strijelac napravio faul u napadu.

Nastavili su norveški reprezentativci sa presingom te su uspjeli izborili korner, nakon kojeg je u 24. minutu ponovo šutirao Ostigarda, ali sada glavom nakon čega mu je udarac odličnim refleksima odbranio Jan Oblak.

Sada je bio i red da Erling Haland oproba svoju sreću te je tokom 36. minute primio odličan pas od svog saigrača, stvorio sebi prostor u šesnaestercu, ali je lopta je poslije šuta otišla lijevo pored gola.

Ostigard se pokazao kao prava neman za Slovence jer je pred sami kraj poluvremena, u 45. minutu odlično smirio jednu loptu u kaznenom prostoru, ali mu se ipak ponovo ukazao Oblak koji je i ovaj udarac odbranio. Samim tim, na odmor se otišlo bez golova, odnosno sa rezultatom od 0:0 na semaforu.

Upornost te dominacija Norvežana na meču se isplatila u 47. minutu kada je jedan od igrača nordijskog tima pritisnuo Oblaka koji ga je nakon tog pogodio u leđa, te je odbijena lopta stigla do Halanda nakon čega je ovaj postigao gol za vođstvo svog nacionalnog tima.

Umalo da se Norvežani prestanu radovati jer je sudija Lorens Viser odlučio da pogleda VAR, ali je nakon pregleda istog donio odluku da je pogodak Halanda važeći.

Utakmica je nakon gola Halanda ušla u svojevrsno zatišje, koje je trajalo sve do 69. minuta kada je nakon odlične i brze akcije Slovenije lopta došla do Benjamina Šeška na lijevoj strani, nakon čega je on ubacio istu na peterac Norveške, a da sve bude pretvoreno u gol za domaće i poravnanje na 1:1 se pobrinuo Andraž Šporar koji je uklizao na pas saigrača te ostvario zgoditak.

Gol za poravnanje je digao duh Slovenije i apsolutno razbudio domaću publiku koja je dala vjetar u krila svojim igračima da u 81. minutu dođu do prednosti kada je sada Šporar nakon jednog dugog pasa glavom spustio loptu do Šeška, a ovaj je istu primio i sa preko 25  metara postigao evrogol za 2:1.

Gol Šeška je bio hladan tuš za Norvežane koji do kraja susreta nisu uspjeli ozbiljnije priprijeti Oblaku te je utakmica završena sa 2:1 u korist Slovenije i sa osvojena nova tri boda za “Zmajčeke” koji su sada izbili na treće mjesto koje garantuje opstanak u diviziji B Lige nacija.

Ovim porazom je Norveška ostala na prvom mjestu sa 10 bodova i večeras bi mogla pasti sa liderske pozicije ukoliko Srbija od 20.45h na terenu stadiona “Rajko Mitić” u Beogradu savlada Švedsku.