VREMEPLOV: Najveći povratak evropskih prvenstava u režiji Semiha Šenturka (VIDEO)

Evropsko prvenstvo u fudbalu je sve bliže i ostalo je 12 dana do početka. Događaj koji je obilježio ovo takmičenje jeste povratak reprezentacije Turske protiv Hrvatske u četvrtfinalu Evropskog prvenstva 2008. godine.

Evropsko prvenstvo 2008. godine u Austriji i Švajcarskoj: četvrtfinale – Hrvatska – Turska – 1:1 (1:3 penali)

Reprezentacija Hrvatske je odigrala maestralno u grupnoj fazi ostvarivši sve tri pobjede, dok je na drugoj strani reprezentacija Turske igrala “toplo-hladno” i golovima u posljednjim minutama bukvalno čupala rezultate u grupi, posebno protiv Švajcarske i Češke, da bi se u četvrtfinale plasirali kao drugi, odmah iza prvoplasiranog Portugala.

Turci su u u ovu utakmicu ušli bez suspendovanog prvog golmana Folkana Demirela kojeg je zamijenio legendarni Ruštu Redžber, dok je odsutan bio i Fabio Aurelio. Htvatska je u meč ušla sa istom postavom koja je ranije savladala Njemačku u grupi B predvođena Ivanom Rakitićem, Lukom Modrićem i Ivicom Olićem.

Hrvatska

Hrvatska je od starta utakmice diktirala tempo i nametnula svoj prepoznatiljivi stil igre. U 18. minuti Luka Modrić je ubacio loptu do Ivice Olića koji je u padu uzdrmao prečku. Turska je u prvom poluvremenu bila nemoćna što pokazuje da je najopasniji napad bio šut Mehmeta Topala sa 30ak metara.

U drugom poluvremenu glavni šraf u igri Hrvatske bio je očekivano Modrić preko kojeg je išao svaki opasniji napad. Veliku priliku promašio je Olić na ubačaj Ivana Rakitića. Na kraju regularnog dijela bilo je 0:0.

U posljednjoj minuti produžetaka Ruštu Redžber je pogrešno procijenio loptu do koje je došao Luka Modrić koji ju je ubacio do Ivana Klasnića, a on ju glavom proslijedio u mrežu za ludnicu na stadionu. Svi su mislili da je ovo gol za polufinale protiv Njemačke.

U narednom napadu golman Turske je poslao dugu loptu u šesnaesterac Hrvatske, a tamo se u gužvi najbolje snašao SEMIH ŠENTURK koji je iz poluvoleja loptu poslao u lijeve rašlje za potpunu ekstazu na stadionu. Zanimljivo je da je ovaj gol proslavio na način da utišava navijače Hrvatske koji su na tribinama već slavili prolazak u polufinale.

Semih Senturk 2

Putnik u polufinale odlučen je nakon šutiranja penala. Modrić je prvi promašio za Hrvatsku da bi Arda Turan jedva zabio loptu koja je prošla ispod Stipe Pletikose. U narednoj seriji Darijo Srna je bio siguran, dok je Semih Šenturk pogodio za Tursku. Onda je došao red na Ivana Rakitića koji je promašio cijeli gol, da bi Hamit Altintop pogodio za ogromnu prednost u ovoj penal seriji. Odlučujući momenat je bio kada je Mladen Petrić šutirao, a Ruštu Redžber sjajnom paradom zaustavio njegov pokušaj i odveo Tursku u polufinale.

Bila je ovo epska završnica četvrtfinala Evropskog prvenstva koju je teško zaboraviti, ali svakako i nemoguće nadmašiti. Ovu utakmicu Turci su imali više sreće, što ne znači da se taj faktor neće i osmijehnuti našim komšijama na ovom Evropskom prvenstvu.

Piše: Igor Radmanović