Početak Evropskog prvenstva se približava, a za 20 dana biće odigrana prva utakmica. Momenat koji je obilježio ovo takmičenje jeste svakako gol Marka Van Bastena koji je postigao u finalu Evropskog prvenstva 1988. godine protiv Sovjetskog Saveza.

Finale Evropskog prvenstva 1988. odigrano je na “Olimpijskom stadionu” u Berlinu. Pred ovo finale tenzije su bile toliko velike da su se mogle “sjeći nožem”. Komunisti u centralnom gradu kapitalizma. Ko bi im se mogao suprotstaviti?

Taj zadatak imala je reprezentacija Holandije koja je predvođena Rudom Gulitom, Ronaldom Kumanom, Frenkom Rajkardom i u napadu Markom Van Bastenom. Jedini problem za domaće navijače bio je taj što je Holandija eliminisala u polufinalu Zapadnu Njemačku, tako da su se Nijemci našli u problemu zvanom “Za koga navijati u ovom finalu Evropskog prvenstva?”

Izabranici Rinusa Mihelsa su već jednom na ovom takmičenju u grupnoj fazi igrali protiv Sovjetskog Saveza i izgubili, da bi pobjedama nad Engleskom i Irskom uspjeli da se plasiraju u narednu fazu.

basten, VREMEPLOV: Volej Van Bastena koji je šokirao Sovjete, ali i cijeli svijet (VIDEO)

Ključan fudbaler bio je tadašnji napadač Milana, Marko Van Basten. On je tada imao samo 23 godine i uoči tog finala ostavio je pečat na ovo prvenstvo tako što je postigao četiri gola na prethodne četiri utakmice na kojima je nastupio za svoju reprezentaciju.

Utakmica je počela sa početnim ispitivanjem snaga, a prvi do vođstva došli su Holanđani golom Ruda Gulita u 32. minuti. Sa tom prednosti otišlo se na poluvrijeme. Nešto manje od jednog sata igre, u 54. minuti desio se momenat koji će se dugo pamtiti.

Veteran, 37-godišnji Arnold Miren centrirao je sa lijeve strane. Lopta je letjela na desnu stranu i sve dalje od gola. Očima ju je pratio Marko Van Basten, a niko od prisutnih na stadionu nije mogao vjerovati da se iz ovog ugla uopšte može ugroziti gol, a onda se desio momenat magije. Loptu iz prve, volejom je dočekao Van Basten koji je pravom “bombom” pogodio za dvostruku prednost.

Bio je to gol vrijedan svake prilike, gol koji bi šokirao sve prisutne i da je postignut na nekom školskom igralištu, a možete zamisliti samo taj osjećaj svih prisutnih kada je ova magija izašla na vidjelo u finalu Evropskog prvenstva. Po samoj reakciji Rinusa Mihelsa, koji nije mogao sakriti oduševljenje pa je morao rukama da prekrije usta jer jednostavno nije mogao prestati da se iščuđava ovom momentu, možemo vidjeti koliko je ovo bio velik i zanačajan trenutak.

Na kraju utakmice, Holandija je pobijedila Sovjetski Savez rezultatom 2:0 i tako podigla svoj prvi veliki trofej, a do dana današnjeg i posljednji.

Piše: Igor Radmanović