REUTERS/Alberto Lingria

Roma je u derbiju “Della Capitale” pobijedila gradskog rivala Lacio rezultatom 2:0.

Iako utakmica nije imala prevelik rezultatski značaj, s obzirom da je na “kocki” samo Romino mjesto u Ligi konferencija naredne sezone, prestiž u glavnom gradu Rima nešto je što nijedan od ova dva kluba ne zanemaruje.

Lacio je bolje otvorio susret i bio opasniji protivnik, što je krunisao pogotkom u 31. minuti kada je mrežu “Vučice” zatresao Vedad Muriđi, međutim nije bilo dileme da se napadač “Orlova” našao u nedozovljenoj poziciji, te je gol poništen.

Roma je iskoristila svoju prvu pravu priliku na utakmici u 42. minuti i došla do prednosti. Najzaslužniji za to je bio Edin Džeko, jer je “Dijamant” prošao u kaznenom prostoru i spremio Mikhtarijanu kojem je ostao lakši dio posla, da samo proslijedi loptu u praznu mrežu.

Drugo poluvrijeme je počelo sa znatno sporijim tempom, pokušavao je Lacio da kroz posjed lopte ugrozi protivnika, ali im to nije polazilo za nogom. U 58. minuti dobru priliku je imao Brajan Kristante kada je šutirao preko gola.

Dosta problema pravio je Džeko odbrani Lacija, a “Orlovi” su mogli izjednačiti u 76. minuti kada je udarac Luisa Alberta odbranio Danijel Fuzato.

Dvije minute kasnije Roma je postigla drugi gol na meču i tada otklonila sve dileme. Sve zasluge idu na račun Pedra, koji je prošao nekoliko fudbalera, namjestio se i precizno pogodio sa distance.

Moglo je do kraja biti i više razlike pobjeda Rome, ali nije Džeko imao sreće u 87. minuti da zatrese mrežu nakon veoma dobre partije. U narednom napadu, gosti su ostali i bez Frančeska Aćerbija koji je poslije duela sa bosanskohercegovačkim reprezentativcem dobio drugi žuti karton.