Subašić
fkz.ba

Željezničar je rezultatom 1:0 pobijedio Široki Brijeg na “Grbavici” u 19. kolu Premijer lige Bosne i Hercegovine, a jedini gol na meču postigao je Sedad Subašić.

Željezničar je propustio priliku da povede u 22-oj minuti kada je Ermin Zec promašio penal, a sedam minuta prije odmora Sedad Subašić je doveo “Plave” do prednosti, a tada ispostaviće se postavio i konačan rezultat ovog duela.

Bio je ovo 55. međusobni duel Željezničara i Širokog Brijega, a sarajevski tim stigao je do 18-e pobjede. Neriješeno je bilo 12 puta, a Širokobriježani u međusobnim duelima imaju 25 pobjeda.

Želj, Željo i Široki odigrali sadržajnu utakmicu na lošem terenu, Subašić ostavio bodove na Grbavici
Damir Hajdarbašić/fkz.ba

Otvaranje utakmice nije nagovještavalo zanimljiv duel na “Grbavici”. Teren natopljen vodom uveliko je usporavao protok lopte, a i sami igrači su imali problem da je kontrolišu na željeni način. Od 20-e minute ipak se igra rasplamsala, a domaći sastav je izborio penal preko Subašića kojeg je oborio Kristijan Medić. Zec je preuzeo odgovornost i uputio udarac koji je završio daleko pored desne stative.

Najbolju priliku za goste u prvom dijelu utakmice propustio je Bože Vukoja, koji je u 27-oj minuti poslije povratne lopte Danijela Lukića sa petereca šutirao pored lijeve stative. Potom je “Željo” postao dosta ofanzivniji te je prijetio preko Nedima Mekića i Mustafe Mujezinovića, a Dario Miškić je u oba navrata dobro intervenisao.

Sedam minuta prije odlaska na odmor domaći su došli do prednosti. Subašić je sjajno prihvatio loptu i ušao sa lijeve strane ka sredini, a onda sa 19 metara uputio naizgled bezazlen i spor udarac, ali dovoljno precizan da prevari Miškića koji je ostao bez reakcije i završi u mreži pokraj lijeve stative.

MeridianSportBH

Drugo poluvrijeme krenulo je intenzivno, a prvu priliku imao je Široki Brijeg. Nakon odlaganja Josipa Bendera da uhvati loptu u svoju naručje prikrao se Jakov Blagaić i predriblao golmana domaćih, ali povratnom loptom nije pogodio Lukića, te su “Željini” defanzivci otklonili opasnost.

Veliku priliku propustio je “Željo” u 71-oj minuti kada je Mujezinović dobro ubacio iz kornera, a udarac glavom Amara Drine na liniji gola zaustavio Filip Brekalo. U 75-oj minuti novu dobru priliku za domaće imao je Mekić koji se odlično ubacio iz drugog plana, ali sa peterca nije uspio da savlada Miškića.

Nakon konačnog ishoda od 1:0 u korist domaćeg tima okončana je i prva polusezone u Premijer ligi Bosne i Hercegovine, a po njenom završetku Široki Brijeg zauzima peto mjesto sa 27 bodova, a Željezničar je sa bodom manje jedno mjesto ispod.