U drugom meču četvrtfinala Evrolige, Barselona je kod kuće poslije produžetka pobijedila Zenit sa 81:78 (13:16, 25:13, 10:19, 18:18, 15:12).

Podsjećamo, u prvom susretu je uspješniji bio Zenit.

Tarik Blek je doveo goste u vođstvo od 2:0, a na drugoj strani je Pjer Oriola izjednačio. Ni jedni ni drugi nisu bili pretjerano raspoloženi u napadu, a Nikola Mirotić je na polovini perioda doveo Barselonu do vođstva od 10:8. Gosti su ipak bolje priveli prvu četvrtinu kraju i na prvu pauzu su otišli sa +3 (16:13).

Izabranici Šarunasa Jasikevičiusa su u drugoj dionici na krilima Brendona Dejvisa došli do ritma koji im odgovara, te su na pet minuta do odlaska na veliki odmor preko Rolandsa Smitsa poveli sa 22:21. Uslijedili su poeni Leandra Bolmara i Dejvisa, a Zenit nije uspijevao zaustaviti protivnika i nakon 20 minuta igre je bilo 38:29 za Katalonce.

Činilo se da je momentum potpuno na strani domaćina, međutim sastav koji sa klupe predvodi Ćavi Paskval je odigrao defanzivno fantastičnu treću četvrtinu i u potpunosti neutralisao favorizovanog suparnika. Vil Tomas je trojkom najavio bolju seriju gostiju, ispratili su ga Kej Si Rivers i Kevin Pengos, a “Blaugrana” se mučila u napadu. Ostin Holins je uspješnom realizacijom van linije 6,75m smanjio na 46:44, Bili Beron je izjednačio, a u odlučujućih deset minuta se ušlo neriješenim rezultatom, 48:48.

Bilo je jasno da će ponovo doći do neizvjesne završnice, a upravo to se i dogodilo. Ni jedni ni drugi se nisu mogli odlijepiti na neku ozbiljniju razliku, mada je Barselona na tri minuta do kraja poslije pogotka Kajla Kjurika imala +5 (63:58). Ipak, ovo nije obeshrabrilo goste, koji su odigrali odlično u nastavku i Pengos je izjednačio na 66:66. Ostalo je vremena za po još jedan posjed na obje strane, ali Mirotić i Pengos nisu bili precizni i rezultat se nije promijenio, pa se otišlo u produžetak.

Barselona, Zenit se opet pokazao kao tvrd orah, Barselona ipak slavila nakon još veće drame nego u prvom meču

Kao što se moglo pretpostaviti, i produžetak je protekao u velikoj borbi i došlo je do pravog trilera. Kori Higins je doveo španskog predstavnika do 68:66, ali Holins i Blek su vratili prednost na stranu Zenita (71:68). Potom su poene izmijenjali Nik Kalates i Pengos, a Adam Hanga je na minut i 40 sekundi do kraja izjednačio na 74:74, ali je pri njegovom šutu Mirotić napravio faul, pa je Pengos sa linije slobodnih bacanja vratio svoj tim u vođstvo (76:74).

Higins je na isti način poravnao na 76:76, a onda je došlo do trenutaka u kojima je ekipa iz Sankt Peterburga ostala bez napadačke inspiracije, što su domaćini iskoristili i poveli sa 77:76 na oko 40 sekundi do kraja. Beron je zatim neshvatljivo izgubio loptu i ispostavilo se da je tu bio kraj, Barsa je bila mirna u penal završnici i u konačnici slavila sa 81:78.

Kod pobjednika, najefikasniji je bio Dejvis sa 22, dok se na drugoj strani istakao Pengos sa 23 poena.