Žiru golom za televizijske špice obilježio trijumf Čelsija nad madridskim Atletikom (VIDEO)

“Nacionalni stadion” u Bukureštu bio je poprište prvog meča osmine finala Lige šampiona između madridskog Atletika i londonskog Čelsija, a rezultat je nakon posljednjeg sudijskog zvižduka bio 1:0 u korist “Plavih” poslije fantastičnog gola Olivijea Žirua.

Već u prvih nekoliko minuta viđen je “supersonični fudbal” u kojem su fudbaleri oba tima sa evidentnom željom istrčali na zeleni travnjak sa namjerom da protivniku pokažu koliko im je ovaj duel bitan. O tome govori i ogromna želja Mejsona Maunta kojem je glavni sudija ovog meča, Feliks Brih, žuti karton morao pokazati već u prvoj minuti utakmice. Zbog toga će mladi fudbaler “Plavih” propustiti uzvrat na “Ostrvu”.

Prvu sjajnu priliku na utakmici imali su fudbaleri Dijega Simeonea kada se igrao 14. minut, nakon što je na fantastičan prodor po strani Luisa Suareza i prizemnu loptu u “srce peterca” slabo odreagovao Tomas Lemar. Uslijedilo je nekoliko minuta igre u kojima su akteri oba tima očigledno shvatili težinu “uloga” prve utakmice osmine finala, pa smo imali priliku gledati “rovovsku bitku” na sredini terena u kojoj apsolutno niko nije uspjevao napraviti razliku ili otvoriti dovoljno prostora za potencijalni šut kojim bi zatresao mrežu rivala.

Veliko uzbuđenje kreirao je Timo Verner kada se igrao 39. minut utakmice, a njegov sjajan pokušaj u namjeri da matira Jana Oblaka pročitao je iskusni slovenački golman, pa promjene rezultata nije bilo. Do kraja prvog poluvremena nije bilo većih uzbuđenja, pa se na petnaestominutnu pauzu otišlo najnepopularnijim rezultatom 0:0.

Uvodne minute drugog poluvremena pripale su izabranicima Tomasa Tuhela, ali defanzivno nastrojeni Atletiko Madrid uvijek je znao kako se postaviti u takvim situacijama, što je i ovaj put urodilo plodom. Mnogo oštriji startovi nego u prvom poluvremenu viđeni su u nastavku, što je rezultiralo ogromnim brojem prekida igre iz kojih se nije moglo zaprijetiti.

Imao je Čelsi terensku inicijativu, što je sredinom drugog poluvremena jasno pokazivala i statistika, ali lopta u nogama “Plavih” i nekoliko pokušaja sa distance nisu imali za rezultat loptu u mreži “Jorgandžija”

Atletiko Madrid se branio čekajući svoju priliku, a u nekoliko navrata pokušavali su solo prodorima Luis Suarez i Anhel Korea iskreirati kontra napade, koji nisu urodili plodom. U toj želji da naprave nešto konkretno otvorili su prostor ofanzivnim fudbalerima Čelsija čija obećavajuća tranzicija je spriječena grubim startom Markosa Ljorentea, a on je kažnjen žutim kartonom.

Samo nekoliko minuta poslije, u 65. minuti meča, na identičan način Žoržinjo je bio prisiljen spriječavati potencijalnu opasnost na svojoj polovini, pa je i on zaradio žuti karton.

Igrao se 69. minut utakmice kada je fantastičan pogodak “makazicama” postigao francuski napadač Olivije Žiru, čime je svoj tim doveo u prednost i nagradio bolju igru koju su prikazivali fudbaleri Čelsija u dosadašnjem dijelu utakmice. Cijele dvije minute arbitri iz VAR sobe razmatrali su da li je lopta na putu do Žirua upućena u trenutku kada je Francuz bio u ofsajd poziciji ili ne, a na kraju je Brih pokazao na centar za 1:0.

Trostruku izmjenu odlučio je povući Tomas Tuhel, a teren su napustili Mejson Maunt, Mateo Kovačić i Kalum Hadson-Odoi, da bi ih  zamijenili N’golo Kante, Hakim Ziješ i Džejms Ris

Odgovor sa klupe madridskog Atletika imao je i Dijego Simeone koji je povukao sa terena fudbalera sredine terena Anhela Koreu, da bi u igru ušao Musa Dembele. Potom je uslijedilo još dvije promjene, a među njima priliku u posljednjih nekoliko minuta dobili su Lukas Toreira, Renan Lodi i Vitolo umjesto Žoao Feliksa, Saula i Marija Hermosa

Čak šest minuta sudijske nadoknade pokazao je četvrti arbitar pored aut-linije, a engleski sastav uspostavio je mirnoću i stabilnost na sredini terena čime su spriječili protivnika u namjeri da izjednači rezultat.

Promjena formacije u redovima “Jorgandžija” španski sastav donijela je trojicu napadača, ali po svemu prikazanom na terenu tim iz Madrida jednostavno nije mogao parirati boljem protivniku, pa je meč završen uz minimalnu prednost Čelsija 1:0.

Uzvratni duel zakazan je za 17. mart kada je nominalni domaćin susreta biti Čelsi, uz prednost od jednog gola iz prvog odigranog meča.