Zmajevi se probudili u Nur Sultanu, Prevljak sa dva gola donio dugo čekanu pobjedu i drugo mjesto

Bosna i Hercegovina je savladala Kazahstan u okviru kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru kao gost rezultatom 2:0. Oba gola za “Zmajeve” postigao je Smail Prevljak u 25. i 66. minuti.

Bosna i Hercegovina je sa dva gola Prevljaka u 25. i 66. minuti nakon dugo vremena upisala pobjedu u zvaničnoj utakmici i tako, barem privremeno, zauzela drugo mjesto koje vodi u baraž kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru.

U prvim minutama domaći su uspjeli iznenaditi Bosnu i Hercegovinu agresivnom igrom, ali je samo pet minuta trebalo “Zmajevima” da odgovore na pritisak Kazahstanaca.

Prvi napad Bosna i Hercegovina je imala u 11. minuti kada je Miroslav Stevanović iz teške situacije šutirao glavom, ali je Stas Pokatilov bio oprezan. Pet minuta kasnije Stevanović je pronašao Smaila Prevljaka u šesnaestercu, koji je šutirao preko gola.

Ipak, u 25. minuti ta kombinacija se ispostavila kao dobitna. Hirurški precizno je Stevanović sa desne strance centaršutom pogodio u glavu Prevljaka, koji je sa pet metara loptu smjestio u mrežu.

prevljak

Nakon gola, Bosna i Hercegovina je nastavila sa pritiskom. U 31. minuti je Edin Džeko šutirao glavom pored gola nakon centaršuta Seada Kolašinca, da bi u nastavku Pokatilov izbacio loptu ispred Džeka.

Nastavili su “Zmajevi” pritisak centaršutevima, pa je Džeko ponovo najviše skočio nakon centaršuta Amira Hadžiahmetovića, ali je bio neprecizan.

U finišu, Bosna i Hercegovina je imala veliku šansu, pošto je Eldar Ćivić izveo slobodan udarac sa ruba kaznenog prostora, međutim blokirali su to gostujući igrači.

dzeko bih kazahsdtan

Početkom drugog poluvremena, tačnije u 52. minuti kada je Stevanović uputio povratnu loptu prema Džeku koji je sa 16 metara šutirao nisko pored gola. Imala je Bosna i Hercegovina i u 71. minuti veliku šansu kada je lopta stigla do Gojka Cimirota koji je šutirao sa 16 metara visoko preko gola.

U 66. minuti Prevljak je povećao prednost Bosne i Hercegovine i postigao svoj drugi gol na utakmici. Stevanović je centrirao, Džeko prebacio loptu na drugu stativu gdje je sam bio Prevljak i lagano šutirao pored Pokatilova u mrežu Kazahstanaca.

Mogla je Bosna i Hercegovina u 70. minuti završiti sav posao, ali je blokirani udarac Džeka pogodio samo prečku.

ahmedhozic

Do kraja meča Bosna i Hercegovina je sigurno zatvorila sve prilaze svom golu i tako upisala prvu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Sada su “Zmajevi” na drugom mjestu grupe sa šest bodova, dok svoj meč Ukrajina i Finska igraju u nešto kasnijem terminu danas. Naredni meč Bosna i Hercegovina igra protiv Ukrajine.