via REUTERS/Kirill Kudryavtsev

Italija i Švajcarska su remizirali u okviru grupe C kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, dok je Belgija savladala Češke u grupi E rezultatom 3:0.

Italija je u Bazelu igrala protiv Švajcarske i tokom 90 minuta “Azuri” su imali potpunu inicijativu i bolje prilike, međutim nisu uspjeli do pogotka pa je meč završen rezultatom 0:0.

Krenulo je sve od 12. minute kada je Ćiro Imobile u posljednjem trenutku izblokiran ispred gola domaćih, a u istom napadu počele su odbrane Jana Zomera pošto je sjajno zaustavio Lorenca Insinjea koji je natrčao na odbijenu loptu.

Nije se dugo čekalo na novo uzbuđenje. Domeniko Berardi je u 20. minuti krenuo u prodor koji je završio udarcem, no ponovo je Zomer bio na visini zadatka. Proslavio se golman Borusije Menhengladbah i u nadoknadi prvog dijela kada je još jednom zaustavio Insinjea na spektakularan način, dok su Švajcarci jedinu priliku u prvom poluvremenu imali preko Manuela Akandžija koji je pokušao glavom.

Vrhunac je bio u 53. minuti kada je Rikardo Rodrigez skrivio kazneni udarac nad Berardijem, a loptu na kreč namjestio skoro perfektni izvođač jedanaesteraca Žoržinjo. To da još uvijek nije perfektan, potvrdio je Zomer koji ga je sačekao i uhvatio mu “živu” loptu.

Imala je Italija i poslije toga inicijativu i dosta bolje prilike, ali se sva završavalo na tome da je Zomer bio neprelazna prepreka za Italiju večeras. Ipak, bio je ovo 36. meč u nizu koji Italija nije izgubila, čime su postavili novi internacionalni rekord.

Belgija je savladala Češku na svom terenu rezultatom 3:0 i tako se “iskupila” za remi u Češkoj kada je bilo 1:1.

Sa golovima Belgija je krenula već od osme minute kada je Hans Vaneken sjajno uposlio Romelua Lukakua koji nije mogao propustiti zicer, te je napadač Čelsija postigao gol za vođstvo domaćih.

Igrao se 41. minuti kada je Vaneken upisao novu odličnu asistenciju. Tada je fudbaler Klub Briža petom uposlio Edena Azara, koji je povećao prednost Belgijanaca.

Belgija je ovu utakmicu “zaokružila” u 65. minuti. Odigrali su domaći odličnu akciju, ovaj put je petom Azar odigrao do Lukakua, koji je loptu samo proslijedio do Aleksisa Saelmaekersa koji je treći put Čehe poslao “na zemlju” za konačnih 3:0.