Kejn
REUTERS/Alberto Lingria

S visokih 4:0 Engleska je savladala Ukrajinu na “Olimpijskom stadionu” u Rimu, te time izborila plasman u polufinale Evropskog prvenstva.

Već u četvrtoj minuti utakmice Englezi su došli do prednosti u Rimu. Rahim Sterling napravio je mali solo-prodor te potom dodao loptu u šesnaesterac kroz štopersku liniju, a tamo se odlično snašao Hari Kejn koji je gurnuo loptu pored Georgija Buščana i postigao svoj drugi gol na prvenstvu.

Ukrajinci do prve prilike dolaze u 17. minuti preko Romana Jaremčuka, kojem je Džordan Pikford odbranio udarac iz dobre pozicije. Na isteku pola sata igre Luk Šo ubacio je loptu iz slobodnog udarca, a nju je Kejn udarcem glavom proslijedio iznad prečke. Tri minute poslije Deklan Rajs uputio je prvi udarac ka okviru gola na Evropskom prvenstvu. Bilo je to poprilično snažno sa linije šesnaesterca, ali je Buščan uspio da odbije tu loptu izvan svog šesnaesterca.

Nije bilo više prilika do odmora, ali je početkom nastavka Engleska povećala svoju prednost. Šo je ubacio loptu iz slobodnog udarca na peterac u 47. minuti, a Hari Megvajer se izborio za odličnu poziciju iz koje je loptu glavom zakucao u mrežu.

Već iz sljedeće prilike Englezi dolaze do 3:0. Sterling je povukao loptu po lijevoj strani i dodao je do Šoua koji je iz prvog dodira ubacio loptu pred gol gdje se najbolje snašao Kejn koji je glavom savladao Buščana.

Na isteku sat vremena igre Kejn je uhvatio volej na liniji šesnaesterca, a Buščan je sjajnom intervenijom spriječio gol, da bi već tri minute poslije uslijedila nova promjena rezultata. Mejson Maunt ubacio je loptu iz kornera, a najviši u skoku bio je Henderson koji je glavom loptu proslijedio u mrežu.

Do kraja utakmice još je snažno iz velike udaljenosti šutirao Makarenko, ali je Pikford to boksovao izvan šesnaesterca u 75. minuti. Engleska je ovom pobjedom izborila polufinalni duel s Danskom na “Vembliju”, te se dodatno približila prvom osvajanju Evropskog prvenstva u istoriji.