Zrinjski ispao na penale, Apoel ide u plej-of Lige Evrope

Poslije 120 minuta igre i penal serije, Apoel je eliminisao Zrinjski. Iako su izgubili, igrači mostarskog kluba su prikazali hrabru igru i veću želju za pobjedom. Nažalost, večeras nije bilo njihovo veče.

Krenuo je Apoel furiozno u meč. Već u prvih deset minuta dvije izgledne prilike u kaznenom prostoru gostiju. Dok je domaćin stezao obruč oko golmana Ivana Brkića, golgeter gostiju Josip Ivančić iskoristio je nepažnju tima sa Kipra i na asistenciju Ognjen Todorovića donio prednost Zrinjskom. U 10. minutu bilo je 0:1 za bosanskohercegovačku ekipu!

Ni primljeni pogodak nije spriječio navalu Kiprana. Bez prestanka se napadalo na gol Brkića, što je vrlo brzo urodilo plodom. Konfuziju u šesnaestercu gostiju najbolje je iskoristio Omer Acili i u 13. minuti donio poravnanje rezultata, 1:1.

U 24. minuti zaprijetio je opet domaćin i izborio korner.  Poslije dvije neiskorištene izgledne prilike na početku meča, Apoel je ovu iskoristio. Najbolje se snašao napadač Ade Nihiu i odličnim udarcem glavom doveo je Apoel u prednost, 2:1 za “Tirilose“.

Do kraja prvog poluvremena domaćin je rutinski čuvao svoju prednost. Sredina terena bila je najčešće poprište taktičkih bitki dva tima. U 43. minutu vrijedi pomenuti dobar šut Nemanje Bilbije sa distance, ali je lopta preletjela tik iznad prečke. Na odmor se otišlo sa rezultatom 2:1.

Zrinjski slika

Bez neke velike atraktivnosti počelo je drugo poluvrijeme. Domaćin je čuvao prednost i igru prebacivao na sredinu terena. U 69. minutu Zrinjski odlučno kreće naprijed stavljajući domaću odbranu pod pritisak. U naizgled neuspješnom napadu, lopta dolazi do Bilbije koji preciznim šutem po zemlji sa nekih šest metara donosi izjednačenje, 2:2!

Apoel je u rijetkim trenucima pokazivao oštrinu koja je krasila njihovu igru u prvih pola sata. U 81. minutu opet je glavni akter bio Bilbija, koji je iz ugla izbio sam pred golmana Miguela Silvu, koji je u ovom duelu izašao kao pobjednik i sačuvao domaće od preokreta u tom napadu.

U produžetke se ušlo dosta izjednačeno. Imao je Zrinjski inicijativu, ali nije uspio da to materijalizuje. Domaći su se držali čvrste igre koja ih je odlikovala u drugom poluvremenu, ali i pored tako zatvorenijeg pristupa meču, u 113. minutu meča, Apoel je imao sjajnu priliku gdje je Acilijev udarac glavom sjajno odbranio Brkić. Na kraju, meč je otišao u penal seriju.

Penali:

Apoel: Jensen, Acili, Sahar, Al-Tamari, De Visenti
Zrinjski: Filipović, Lučo Ibanjez, Bilbija, Govedarica

Apoel u plej-ofu gostuje Slovanu iz Libereca, što sigurno garantuje zanimljivu utakmicu u borbi za plasman u Ligu Evrope.