Košarkaši Zrinjskog su u okviru 18. kola Lige BiH na svom parketu savladali ekipu Posušja rezultatom 88:75. Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je Milenko Veljković sa 18 poena, dok se kod protivnika istakao Entoni Vigins sa 24 poena.

Na taj način su izabranici Nevena Nikolića došli do svoje druge pobjede u domaćem šampionatu, dok je Posušju ovo bio osmi poraz u dosadašnjem dijelu prvenstva.

Utakmica je bila prepuna uspona i padova sa obje strane, ali su domaći košarkaši u posljednjoj četvrtini uspjeli da se ”odlijepe” i na kraju zasluženo slave.

Zrinjski, Zrinjski na krilima Veljkovića i Podojka slavio protiv Posušja

Gosti iz Posušja su bolje otvorili meč, pošto su preko Tajrija Grifina i trojkom Entonija Viginsa poveli sa 5:0. Sa druge strane je, takođe trojkom, odgovorio i Anes Podojak, a nedugo nakon toga i Omar Pajić, koji je smanjio na poen zaostatka nakon ponovnog koša Viginsa (7:6).

U nastavku je uslijedila konkretnija igra košarkaša Posušja, koji su sredinom prvog kvartala poenima sa dvije vezane trojke Ivice Širića došli do najveće prednosti do tada (20:12), ali zakucavanjem Milenka Veljkovića Zrinjski najavljuje povratak u meč u narednim minutama, kada su preko Josipa Čovića u finišu smanjili na -3 (24:21).

Podojak i Veljković su pogodili na otvaranju drugog kvartala za Zrinjski, a onda su poenima Emira Čerkezovića po prvi put na ovoj utakmici došli do vođstva (27:25). Nedugo nakon toga je uslijedila i mini serija domaćeg tima, koji su na šest i po minuta do kraja prvog poluvremena imali +8 (36:28).

Narednih nekoliko minuta Posušje je tražilo svoj ritam i pronašli su ga, te su i oni sa šest vezanih poena preko Viginsa i Tomislava Ramljaka došli do izjednačenja. Podojak i Veljković su još jednom pogađali za Zrinjski u samom finišu, pa su na poluvrijeme otišli sa vođstvom od 45:40.

Zrinjski je nastavio gdje je stao na kraju prvog dijela igre, a na nešto manje od četiri i po minuta do kraja su poenima Pajića došli i do maksimalnih +11 (61:50). Međutim, Posušje je odgovorilo istom mjerom u nastavku, te su serijom od 11 poena koju je započeo Ramljak, a zakucavanjem završio Lovro Bašić, došli do izjednačenja i ekspresnog povratka u igru (61:61).

Čović je postigao koš uz dodatno slobodno bacanje za Zrinjski, a u finišu je Ramljak trojkom donio još jedno izjednačenje Posušju, pa je pred posljednjih 10 minuta rezultat bio izjednačen (64:64).

Na početku posljednje četvrtine, Ivan Zlomislić je pogodio dvije vezane trojke za Zrinjski (70:64), a sjajnom odbranom i odličnim napadačkim učinkom su sredinom dionice došli i do +12 (78:66).

Tu je već bilo jasno da Posušje ovog puta neće moći da se vrati, a domaći košarkaši su uspjeli sačuvati prednost do kraja utakmice i na kraju slaviti sa .

U narednom kolu Zrinjski gostuje ekipi Mladosti u Mrkonjić Gradu, dok će Posušje na svom parketu dočekati Radnik.

ZRINJSKI – POSUŠJE 88:75 (21:24, 24:16, 19:24, 24:11)

Zrinjski: Zovko 10, Naletilić 0, Zlomislić 10, Pajić 16, Podojak 17, Soldo 3, Čerkezović 4, Čović 10, Veljković 18

Posušje: Bašić 12, Širić 12, Grifin 5, Leko 5, Vigins 24, J. Ramljak 3, Jukić 2, Kovač 0, T. Ramljak 12

Sve vijesti u vezi sa bosanskohercegovačkom košarkom u narednom periodu ćete moći pronaći na našoj “Facebook” stranici pod imenom “BH Košarka”.