U okviru devetog kola Lige BiH u košarci, Zrinjski je na svom terenu pobijedio Čelik rezultatom 85:80 (20:10, 28:23, 11:27, 26:20).

Prva četvrtina je protekla u znaku Sretena Kneževića, koji je bio nerješiva enigma za gostujuće visoke igrače. Otvorio je utakmicu sopstvenom serijom od 5:0, a nastavio je u istom ritmu i poslije pet minuta igre Zrinjski je imao +11 (15:4). Pogađao je van linije 6,75 metara, a uspijevao je biti precizan i sa niskog posta. Na prvu pauzu otišlo se prednošću “Plemića” od 20:10.

Izabranici Josipa Pandže su u drugom periodu zaigrali kvalitetnije u fazi napada, ali u odbrani je i dalje škripalo. Luka Anđušić je svojim poenima započeo četvrtinu za Zrinjski, a odgovorio mu je Haris Delalić na drugoj strani. Omar Pajić je zatim povezao pet poena za domaćine, dok se kod Čelika probudio Milivoje Božović.

Najbolji centar lige je poentirao uz faul, a nedugo zatim je još jednom bio precizan i tako smanjio zaostatak svoje ekipe na -9 (28:19). Ovo je natjeralo Nevena Nikolića da zatraži minut odmora, a nakon njega su Knežević i Tihomir Vranješ odveli svoju ekipu na 33:19. U nastavku, igralo se koš za koš i rezultat poslije isteka 20. minuta je bio 48:33 za Mostarce.

Zrinjski, Zrinjski nastavio pobjednički niz, Čelik pao u neizvjesnoj završnici

Gosti su zaigrali mnogo bolje u trećoj četvrtini i viđena je potpuno drugačija predstava s obje strane u poređenju sa prva dva perioda. Haris Ćurevac je svojim pogotkom otvorio pretposljednji kvartal, a uzvratio mu je Tihomir Vranješ, međutim uslijedili su poeni Božovića za Čelik, a zatim je mladi Anes Podojak povezao dvije trojke i ponovo doveo svoj tim na jednocifren zaostatak (52:43). Delalić i Srđan Gavrić su dodatno istopili prednost Zrinjskog i na šest minuta do kraja rezultat je bio 52:47.

Najbolji košarkaš domaće ekipe u dosadašnjem dijelu prvenstva, Karlbi Li Ervin, nije bio pretjerano poenterski raspoložen, što je išlo u prilog Zeničanima, koji su mnogo boljom igrom uskoro došli i do potpunog preokreta. Poslije devet minuta igre u trećoj dionici, Delalić je doveo Pandžinu ekipu do prednosti (60:59), a ovim rezultatom se i ušlo u finalni period.

Odlučujuća četvrtina je započeta igrom koš za koš, a otvorio ju je Robert Soldo trojkom za Zrinjski. Božović i Ermin Dedić su poentirali na suprotnoj strani, a poslije odličnog prodora i zakucavanja Delalića na pet i po minuta do kraja, na semaforu je pisalo 69:67 za Čelik. Knežević je takođe bio potpuno zaustavljen u drugom poluvremenu, do tada najefikasniji igrač Nikolićeve ekipe je bio daleko od učinka sa početka meča. Čelik ga je udvajao na niskom postu, a njegove povratne pasove bekovi Zrinjskog nisu uspijevali pretvoriti u poene.

Nakon dvije vezane trojke koje su bile djelo Dedića i Ranka Križanovića, Zeničani su se odvojili na +6 (75:69), no Vranješ je iskoristio neopreznost u odbrani protivnika i svojim pogotkom van linije 6,75m smanjio na 75:72, što je natjeralo Pandžu na tajm-aut. U prvom napadu poslije 60 sekundi odmora, gosti su sjajnim protokom lopte napali zonu “Plemića”, a precizan za tri je bio Ćurevac.

Na drugoj strani, Anđušić je realizovao otvorenu trojku iz ćoška, a Ervin je odmah zatim ukrao loptu i zakucao u kontri, te tako doveo svoju ekipu na -1 (78:77). Božović je pogodio za Čelik, još jednom je odgovorio Ervin, a Ćurevac je zatim bio neprecizan. Pajić je pogodio oba slobodna bacanja za Zrinjski, a potom je Knežević odigrao vrhunsku odbranu na Delaliću i maksimalno mu otežao šut, koji nije ni uspio stići do obruča. Ervin je uhvatio skok i domaćini su priveli kraju ovaj izuzetno uzbudljivi okršaj.

Mostarcima je ovo šesti trijumf u sezoni i ostali su jedina neporažena ekipa u ligi.

U pobjedničkim redovima, najefikasniji je bio Vranješ sa 22, dok se kod “Crno-crvenih” istakao Božović sa 20 poena.