U okviru četvrtog kola Lige BiH, Sloboda je kao gost savladala Zrinjski sa 83:65. Kod pobjednika, najefikasniji je bio Haris Delalić sa 21, a pratili su ga Ibrahim Durmo i kapiten Đorđe Lelić sa po 17 postignutih poena.

Nakon četiri runde, crveno-crni su sada na polovičnom učinku, dok su “Plemići” zabilježili drugi poraz iz tri odigrana susreta.

Izabranici Zorana Glomazića su u prvoj četvrtini parirali protivnicima i bili za nijansu uspješniji, međutim svaki sljedeći period osim posljednjeg, kada je sve već bilo riješeno, bez previše muke je pripao Tuzlacima, koji iskoristili raspoloženost i ostvarili pozitivan rezultat.

Zrinjski, Zrinjski parirao Slobodi u prvoj dionici, Tuzlaci se potom razgoropadili i ubjedljivo slavili u Mostaru

Daniel Zovko je otvorio susret ubačajem sa poludistance za 2:0, a Matej Perković je iz ugla nagazio liniju za tri poena i tako povećao na 4:0. Obje asistencije je podijelio iskusni Josip Naletilić, ali Zrinjski je potom ušao u period praznog hoda, što je Sloboda iskoristila i preko Adija Alikadića i Harisa Delalića preokrenula na 6:4.

Nastavak je protekao u dosta izjednačenoj igri, ni jedni ni drugi nisu bili napadački raspoloženi, a na prvu pauzu se otišlo sa 15:14 u korist domaćina.

Drugi kvartal je u potpunosti pripao crveno-crnima, iako su Mile Čović i Josip Čović na njegovom uvodu doveli “Plemiće” do +6 (20:14). Ova dvojica košarkaša su uspješnom realizacijom vukli svoj tim još nekoliko minuta, a onda je uslijedio preokret u režiji Ibrahima Durme, Đorđa Lelića, Delalića i Jovana Crnića, te je Sloboda povela sa 34:25.

Bolja igra u tranziciji, precizniji šut i čvršća odbrana gostiju su bili nerješiva enigma za Mostarce, a Rašon Dejvis je nakon ofanzivnog skoka i asistencije Draška Albijanića sa zvukom sirene postavio rezultat koji je na stajao na semaforu nakon 20 minuta igre, 42:29.

Mateo Zovko je na otvaranju drugog poluvremena smanjio na 42:31, ali veoma brzo mu je odgovorio Durmo. Pomenuti košarkaš domaćina je zatim bio precizan i van linije 6,75m, no na isti način mu je uzvratio Delalić, tako da je i taj nalet Zrinjskog bio odbijen.

Adi Alikadić je nešto kasnije pogodio trojku za 61:45, a Mostarci su u par navrata uspjeli doći do jednocifrenog zaostatka, međutim Sloboda se ponovo aktivirala i konkretnijom igrom u drugoj polovini perioda pred ulazak u posljednjih deset minuta stekla prednost od +18 (62:44).

Četvrta četvrtina nije donijela previše uzbuđenja u rezultatskom smislu. Delalić je nastavio gdje je stao, pogodio je skok šut sa poludistance pa trojku, a pridružio mu se Dejvis i ekipa koju sa klupe predvodi Nedim Džemić je na pet minuta do kraja imala +22 (75:53).

Domaćini nisu uspijevali pronaći prava rješenja i uhvatiti priključak, tako da je ostatak meča bio puka formalnost, treneri su pružili priliku i mlađim košarkašima, a konačan ishod je glasio 83:65 u korist sastava iz “Grada soli”.

U narednom kolu, Sloboda će u “Mejdanu” dočekati Radnik, a Zrinjski će gostovati protiv Posušja.

ZRINJSKI – SLOBODA 65:83 (15:14, 14:28, 15:20, 21:21)

Zrinjski: Soldo 8, M. Zovko 7, Đurašević 0, Božić 0, Naletilić 6, Perković 9, Zlomislić 8, J. Čović 9, M. Čović 11, Pajić 4, Džajić 0, D. Zovko 3

Sloboda: Dejvis 7, Alikadić 13, Halilčević 0, Samac 0, Crnić 3, Delalić 21, Čustović 0, Albijanić 3, Omerović, Lelić 17, Malohodžić 2, Durmo 17

Sudije: Nikšić, Karović, Stojančević

Sve vijesti u vezi sa bosanskohercegovačkom košarkom u narednom periodu ćete moći pronaći na našoj “Facebook” stranici pod imenom “BH Košarka”.