Zrinjski
HŠK Zrinjski Mostar/facebook

Zrinjski je rezultatom 4:1 savladao Borac u okviru 16. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine na stadionu “Pod Bijelim brijegom”. Za domaći sastav dva puta je pogađao Nemanja Bilbija, te po jednom Matija Malekinušić i Igor Savić, dok je za goste pogodio Milan Vušurović.

Fudbaleri mostarskog Zrinjskog s visokih 4:1 savladao je banjalučki Borac. Matija Malekinušić doveo je domaćina do prednosti u 13. minuti, potom je Nemanja Bilbija pogađao u 25. i 29. minutu. Na 4:0 Povećao je Igor Savić devet minuta prije odlaska na odmor. Utješni gol za Banjalučane sedam minuta prije kraja postigao je Milan Vušurović

“Plemići” su danas stigli do 19. pobjede nad Borcem u 36. okršaju dva tima u Premijer ligi, a današnjom pobjedom Zrinjski je oborio i rekord koji je prošle sezone postavilo Sarajeva nakon što je prvih 16 kola prvenstva osvojio 39 bodova, jedan više nego što su prošle godine osvojili “Divovi”

Nemanja Bilbija postigao je svoj 103. gol u Premijer ligi i time razliku na vječnoj listi za Vagnerom Santosom Lagom smanjio na 22 gola. Sergej Jakirović zbog zdravstvenih razloga nije predvodio domaći sastav s klupe na ovoj utakmici.

Zrinjski, Zrinjski po drugi put u sezoni demolirao Borac

Plan trenera Borca Nemanje Miljanovića bio je od prve sekunde u svim zonama terena pritiskati Zrinjski i to je u samom startu utakmice urodilo plodom. Gosti su u trećoj minuti vezali dvije odlične prilike. Prvo je Milan Vušurović snažno šutirao sa 17 metara pod prečku, a Josip Čondrić odličnom intervencijom izbacio loptu u korner koji je izveo Zoran Zakarić, te na drugoj stativi pogodio nečuvanog Marka Jovanovića čiji udarac takođe brani golman domaće ekipe.

U desetoj minuti utakmice Slobodan Jakovljević faulirao je Vušurovića na sredini terena, a Irfan Peljto mu je tada pokazao žuti karton, što mu je treći u nizu zbog čega će propustiti duel narednog kola protiv Tuzla sitija.

Igrao se 13. minut kada je Zrinjski stigao do prednosti. Matija Malekinušić prihvatio je loptu na desnoj strani terena, unio je u sredinu a potom lijevom nogom gađao i pogodio bliži gornji desni ugao gola Nikole Ćetkovića.

Igrao se 23. minut utakmice kada je Kerim Memija prihvatio loptu u Borčevom šesnaestercu, a Zakarić ga oborio odgurivanjem s leđa, nakon čega je Peljto pokazao na bijelu tačku. Siguran realizator penala bio je Bilbija koji je snažno šutirao u lijevu stranu, a Ćetkoviću je bilo nedovoljno to što je odabrao pravu stranu.

Pet minuta poslije Bilbija je ponovo pogodio mrežu. Josip Ćorluka bacio je loptu iz auta, Ivan Bašić je preglavao ka drugoj stativi, gdje se napadač Zrinjskog izborio za prostor iz kojeg je lijevom nogom matirao golmana banjalučkog tima.

Igrao se 36. minut kada je Igor Savić povećao na 4:0. Fudbaleri Zrinjskog izgubili su loptu na 20 metara od gola, a vezni fudbaler odmah je izvršio pritisak, oduzeo loptu Jovanoviću, te potom snažnim udarcem pogodio donji lijevi ugao gola.

Otvaranje drugog poluvremena pripalo je Borcu. Banjalučani su stvorili dvije ozbilje prilike, ali nisu uspjeli doći do gola. Prvo je Jovo Lukić u 56. minuti imao priliku sa peterca nakon što je Zakarić brzo izveo slobodan udarac, ali je šutirao pokraj lijeve stative, da bi minut poslije Vušurović prošao po lijevoj strani i gađao bliži ugao, što je Čondrić lako odbranio.

Ne više toliko dominantan Zrinjski kroz posjed je tada usporio tempo igre kroz narednih 20-ak minuta, a onda je ulazak Panajotisa Moraitisa umjesto Lukića donio novu energiju Banjalučanima koji su željeli doći do utješnog gola. Grčki napadač prvo je iskoristio u 73. minuti iskoristio nesporazum Marina Magdića i Hrvoja Barišića te uputio s peterca udarac kojeg je odbranio Čondrić, a onda je minutu poslije nakon centaršuta Zakarića glavom šutirao ravno u golmana mostarskog tima.

Sedam minuta prije isteka regularnog vremena Vušurović je na odličan način izbjegao štopere Zrinjskog i u jedan na jedan situaciji savladao Čondrića, te konačan rezultat postavio na 4:1.

Zrinjski je velikom pobjedom zadržao prvo mjesto, te sada ima 39 bodova. Borac se zadržao na 23 osvojena boda, te se sa treće spustio na petu poziciju.

U narednom kolu pred Borcem je krajiški derbi sa prijedorskim Rudarom, dok će Zrinjski gostovati prvom pratiocu Tuzla sitiju na “Tušnju”