U okviru 13. kola Lige BiH u košarci, Zrinjski je na svom terenu savladao Široki rezultatom 96:90 (31:19, 22:19, 17:16, 26:36).

Mostarci su raspoloženo ušli u meč, iako su gosti prvi poentirali preko Darija Drežnjaka. Sreten Knežević i Karlbi Li Ervin su mu uzvratili, a potom su im se priključili Omar Pajić i Mateo Zovko, te je rezultat nakon tri minuta igre bio 12:4 za Zrinjski.

Rašon Dejvis je promašio par skok šuteva za Široki, Luka Anđušić je bio odličan na drugoj strani, a Ervin je sjajno dirigovao igrom “Plemića”, koji su dobru odbranu pretvarali u odličnu tranziciju i na prvu pauzu se otišlo rezultatom 31:19 u njihovu korist.

Širokobriježani su zaigrali nešto čvršće u uvodu nastavka, no ofanzivno i dalje nisu uspjeli pronaći prava rješenja. I jedni i drugi su bili nešto manje efikasni nego u prvih deset minuta, a Zrinjski je na krilima Ervina nastavio dolaziti do lakih poena.

Izabranici Damira Vujanovića su bili bezidejni u napadu, promašivali su šuteve van linije 6,75m i slobodna bacanja, a protivnici su to znali iskoristiti. Viđena su dva sjajna zakucavanja Zovka i Kneževića, što je unijelo dodatnu živost u redove domaćina, koji su vođstvom od 53:38 ušli u treći period.

Zrinjski, Zrinjski umalo prosuo izuzetno veliku prednost, sjajni Ervin ipak sačuvao bodove u Mostaru

Nakon što je Mateo Čolak pogodio trojku u prvom napadu Širokog, činilo se da bi se neke stvari u pretposljednjem kvartalu mogle promijeniti, no nije bilo tako. Knežević je povezao šest poena, a Ervin je nastavio gdje je stao, demonstrirao je sjajnu igru na obje strane terena i bio lider svoje ekipe, koja je upravo njegovim poenima na polovini perioda stigla do najveće prednosti u dotadašnjem dijelu meča, +20 (63:43). Gosti su u nastavku ipak uspjeli donekle zbiti redove, ali to je bilo dovoljno samo da u finalnih deset minuta uđu sa zaostatkom od -16 (70:54).

Odlučujući period je počeo poenima Ervina, a odgovorio mu je Lovro Buljević. Kada je na pet minuta do kraja sjajni Amerikanac još jednom pogodio za 78:62, sve je mirisalo na to da neće biti uzbuđenja u nastavku, ali Širokobriježani su ipak uspjeli ozbiljnije zaprijetiti. Drežnjak je povezao deset poena, aktivirali su se Dejvis i Čolak, presing Vujanovićevog tima je nekoliko puta urodio plodom i sada je Zrinjski bio u nezavidnoj poziciji.

Prednost Mostaraca se postepeno smanjivala, a nakon trojke Čolaka na 50 sekundi do isteka vremena, rezultat je, krajnje nevjerovatno, bio 89:87. “Plemići” su imali napad koji nije izgledao previše tečno, odgovornost je očekivano preuzeo Ervin, krenuo je u prodor i iz veoma teške pozicije uspio pogoditi uz faul, te tako dovesti svoj tim na 92:87. Drežnjak je potom promašio trojku, no Anđušić je izgubio loptu, a Dejvis smanjio na 92:90. Ipak, to je bilo sve od gostiju, Zrinjski se bolje snašao u penal završnici i na kraju slavio sa 96:90.

U pobjedničkim redovima, dominirao je Ervin sa tripl dabl učinkom od 29 poena, 11 asistencija i deset skokova, a na drugoj strani se istakao Dejvis sa 22 poena. Mostarcima je ovo osma pobjeda iz 12 utakmica, dok njihovi večerašnji protivnici imaju trijumf, ali i meč manje.

Podsjećamo, ovo je bio prvi meč “Plemića” bez Nevena Nikolića kao glavnog trenera. U ovoj utakmici ih je vodio Ivica Petrić, a uskoro bi trebao debitovati i Zoran Glomazić.