U osmini finala Kupa Njemačke, Borusija Dortmund je na svom “Vestfalenu” porazila Paderborn sa 3:2 nakon produžetaka, dok je Verder u Bremenu savladao Grojter Firt rezultatom 2:0.

Borusija je silovito krenula na svom terenu i već u šestoj minuti Emre Džan je doveo “Milionere” u vođstvo. U jednoj gužvi u šesnaestercu gostiju, najbolji se snašao Danac Tomas Dilejni koji je podvalio loptu Nijemcu turskog porijekla, a ovaj preciznim udarcem matirao Leopolda Zingerija za 1:0.

Nije dugo prošlo, a na semaforu je pisalo 2:0. Deset minuta od vodećeg pogotka Džana, Erling Haland je izbacio Džejdona Sanča u kontru, a ovaj u situaciji 1 na 1 sa golmanom gostiju nije imao nikakvih problema da pogodi.

Do kraja prvog poluvremena nije bilo previše uzbuđenja. Domaći su imali terensku inicijativu i veći posjed lopte, ali rezultat se nije mijenjao, pa se na petnaestominuti odmor otišlo sa 2:0 za Borusiju.

U nastavku je viđena dosta slična situacija kao većim tokom uvodnih 45 minuta i ništa nije ukazivalo da nas očekuje prava drama u završnici regularnog dijela susreta. Borusija je bila tim koji je više imao loptu u nogama, dok je Paderborn iz kontre vrebao priliku da unese neizvjesnost u ovaj duel.

Jedva takva šansa se izrodila u 79. minuti. Julijan Justvan je pokušao preciznim udarcem sa ruba šesnaesterca, a lopta je pronašla put do mreže Marvina Hica i gosti su tako smanjili na 2:1. Paderborn je nakon postignutog pogotka krenuo još odlučnije, a sudijska nadoknada je donijela pravi spektakl.

U 95. minuti, gosti su tražili penal zbog navodnog igranja rukom, sudija nije ništa pokazao, a Haland istrčao kontru i bez problema pogodio za 3:1. Ipak, glavni sudija Tobijas Štiler je konsultovao VAR i odlučio da poništi gol Norvežanina i umjesto toga da pokaže na bijelu tačku zbog igranja rukom Feliksa Paslaka. Odgovornost je preuzeo Prins-Osei Ovusu i sigurno poravnao na 2:2 u posljednjoj sekundi regularnih drugog poluvremena.

Ipak, već na startu prvog produžetka domaći su opet poveli. Još jednom je Haland pobjegao odbrani Paderborna i još jednom matirao Zingerija, ovaj put za 3:2. Ponovo je Štiler gledao VAR, ovaj put zbog navodnog ofsajda, ali sada gol nije bio poništen! Do kraja nije bilo većeg uzbuđenja, pa je Borusija poslije dodatnih 30 minuta izborila mjesto u četvrtfinalu Kupa Njemačke.

U drugoj utakmici večernjeg programa, Verder je bez većih problema trijumfovao protiv Grojter Firta sa 2:0. Domaći su poveli već u 12. minuti kada je Kevin Mohvald natrčao na jednu odbijenu loptu i zatresao mrežu Grojtera. Verder je u prvom poluvremenu imao još nekoliko dobrih prilika da ugrozi gol gostiju, međutim rezultat je ostao nepromijenjen, pa se na veliki odmor otišlo pri rezultatu 1:0.

Najbolju šansu na susretu, gosti su imali u 60. minuti preko Sebastijana Ernsta, ali njegov pokušaj je završio pored stative Verdera. 13 minuta kasnije uslijedila je kazna. Džošua Sardžent je odradio veći dio posla i sjajno asistirao, a Feliks Agu smireno postavio konačnih 2:0.

Ranije danas, odigrana su još dva meča. Esen je senzacionalno eliminisao Bajer Leverkuzen, dok je Kil savladao Darmštadt.