CSKA prvi put nakon 20 godina bez evropskih mečeva, Spartak izborio kvalifikacije za Ligu šampiona (VIDEO)

Danas su odigrane sve utakmice posljednjeg kola ruske Premijer lige, a pobjede su ostvarili Dinamo Moskva, Krasnodar, Lokomotiv, Zenit i UFA.

Fudbaleri Ahmata i Spartaka odigrali su neriješeno rezultatom 2:2. Domaći su poveli sa 2:0 u prvom poluvremenu, a dvostruki strijelac bio je Vladimir Iljin. U nastavku gosti su prvo golom u 56. minuti Kvinsija Promesa smanjili, da bi u 83. minuti preko Viktora Mozesa došli do izjednačenja na ovoj utakmici. Fudbaleri Spartaka krunisali su ovu sezonu plasmanom u kvalifikacije za Ligu šampiona.

U moskovskom derbiju Dinamo je savladao ekipu CSKA rezultatom 3:2 i tako ostavio fudbalere CSKA bez evropskih mečeva po prvi put nakon 20 godina. Utakmicu su bolje otvorili gosti koji su golom Naira Tiknizana otišli na odmor pri vođstvu 1:0.

Drugo poluvrijeme donijelo je pravu goleadu, ali i nepovoljan rezultat za CSKA. Sjajno je drugu dioncu otvorio sa dva gola Vjačeslav Grulev koji je tako donio preokret Dinamu. Čidera Ejuke izjednačio je u 79. minuti za 2:2, a za potop CSKA i pobjedu Dinama gol u 89. minuti postigao je Arsen Zakarijan (3:2).

RTX85W61

Fudbaleri Krasnodara savladali su na gostujućem terenu ekipu Rostova rezultatom 3:1. Gosti su došli u prednost u posljednjoj minuti prvog dijela golom Kristofera Olsona. Na samom startu Juri Gazinski zatresao je svoju mrežu i rezultat je bio 1:1. Golom Vandersona u 59. minuti gosti su ponovo preuzeli prednost, a konačan rezultat postavio je Pantaleao u posljednjoj minuti ove utakmice (3:1).

Fudbaleri Himkija i Sočija odigrali su meč bez golova. Ovim remijem Soči je obezbijedio kvalifikacije za Ligu konferencije naredne sezone.

Izabranici Marka Nikolića, Lokomotiv je u Moskvi u finišu utakmice slavio protiv ekipe Urala minimalnom pobjedom 1:0. Vrijedi napomenuti da su gosti dobili čak dva crvena kartona, a da su kapitulirali tek u 89. minuti kada je Dmitri Rubčinski pogodio za slavlje i pobjedu domaćina. Ovom pobjedom domaći su osigurali grupnu fazu Lige Evrope za narednu fazu.

Fudbaleri Rubina i Rotora iz Volgograda odigrali su neriješeno rezultatom 1:1. Gosti su poveli sa bijele tačke preko Brazilca Flamariona u 79. minuti, a izjednačenje za domaće u sudijskoj nadoknadio donio je Đorđe Despotović takođe sa penala. Rubin je tako završio na četvrtom mjestu i osigurao kvalifikacije za Ligu konferencije naredne sezone.

Fudbaleri Zenita demolirali su ekipu Tambova na gostujućem terenu rezultatom 5:1. Goste u vođstvo doveo je reprezentativac Rusije Artem Dzjuba u 11. minuti. Domaći su izjednačili u 45. minuti preko Kirila Klimova i sa 1:1 se otišlo na odmor. U drugom poluvremenu vidjeli smo pravu rapsodiju i čak još tri gola Dzjube. Konačan rezultat postavljen je u finišu autogolom Farkoda Vasieva za 5:1. Dzjuba je ove sezone bio i najbolji strijelac ruske Premijer lige sa postignutih 20 pogodaka.

U posljednjoj utakmici ovog kola, a ujedno i sezone UFA je slavila protiv Arsenala Tule sa 2:1. Oleg Ivanov je doveo domaćina u vođstvo nakon samo sedam minuta igre. Evans Kangva je poravnao u 33. minuti, a autogolom Maksima Beljajeva domaći su na odmor otišli pri vođstvu od 2:1. Na startu drugog poluvremena gosti su morali i sa igračem manje nakon crvenog kartona koji je dobio Gija Grigalava.