Dehumanizacija fudbalera: "Preko pola igrača iz finala EURO-a i AFCON-a pretrpilo zlostavljanje"

Pojava interneta je dovela do toga da dehumanizacija fudbalera postane sve češća pojava, što pokazuju i komentari na društvenim mrežama.

Javnost ponekad, u stvari u posljednje vrijeme sve češće zaboravlja da su na kraju dana fudbaleri samo obični ljudi sa svojim životima i problemima.

Tako su sa ekspanzijom društvenih mreža sve češće uvrede na račun fudbalera ukoliko oni promaše veliku šansu, ukoliko tokom meča ne odigraju baš najbolje ili zbog nekog trećeg razloga.

salah egipat
Foto: REUTERS/Amr Abdallah Dalsh

Puni primjer dehumanizacije fudbalera smo mogli vidjeti poslije finala EURO-a prošle godine kada su engleski reprezentativci Džejdon Sančo, Bukajo Saka i Markus Rašford pretrpjeli stotine rasističkih te drugih tipova uvreda putem društvenih mreža.

Što je najgore od svega, te uvrede najčešće dolaze od navijača tih zemalja koji svoje frustracije odluče liječiti putem komentar sekcije na profilima ovih igrača.

Tako su mnogi fudbaleri nedavno izašli u javnost sa stavom kako ovakav odnos prema njima donosi veliki mentalni nemir, te su mnogi zbog takvog pritiska i neljudskog odnosa prema njima padali u depresiju.

RTX8KQ7U
Foto: Peter Powell/Reuters

Svaku riječ navedenu iznad je i potvrdila nedavno istraživanje sprovedeno od strane vrhovnog fudbalskog tijela FIFA-e koja je otkrila kako je oko 55% fudbalera koji su igrali u finalima nedavnih finala Evropskog prvenstva 2020. godine te Afričkog prvenstva 2022. godine pretrpili zlostavljanje putem interneta.

Naravno, tu se radi o fudbalerima poraženih nacionalnih selekcija, sa jedne strane već pomenute Engleske te sa druge strane Egipta koji je izgubio od Senegala.

Na kraju, najviše komentara upućenih fudbalerima koji su poraženi u finalima su bili rasističke i homofobne prirode, a koje je sve zaključke ovo istraživanje od strane FIFA-e na kraju donijelo pročitajte u nastavku:

  • KOLIKI JE PROCENAT FUDBALERA U FINALIMA PRETRPIO ONLAJN ZLOSTAVLJANJE: Preko 55% fudbalera u finalima EURO-a i AFCON-a je pretrpilo neku formu diskriminatornog govora
  • TIP DISKRIMINATORNOG GOVORA: Homofobne uvrede su najčešće detektovane, dok su rasističke na drugom mjestu
  • RASNI ODNOS: Najviše zlostavljani igrači u finalu EURO-a su bila tri crna igrača koja su promašila penal, u finalu AFCON-a je to bila jedna od zamjena u redovima Egipta
  • PLATFORME: Zlostavljanje putem Twitter-a je konstantno, dok je na Instagramu u 75% to uslovljeno nakon određenog događaja tj. npr. izgubljenog finala
  • GEOGRAFIJA: Najveća količina zlostavljača dolazi iz poraženih država, odnosno navijači najčešće onlajn diskriminišu igrače svojih reprezentacija
  • PRIPADNOST KLUBU: Takođe, igrači koji igraju za određen klub dobijaju uvrede od strane svojih navijača
  • SLUŽBENA LICA/SELEKTORI: Službena lica i selektori sa AFCON-a su dobili dva puta više uvredljivih poruka putem interneta

Postavi odgovor