REUTERS/Bernadett Szabo

Liverpul je u prvoj utakmici osmine finala Lige šampiona porazio ekipu Lajpciga na gostovanju rezultatom 2:0.

Prvih 15 minuta utakmice Liverpul se nije najbolje snašao na Lajpcigovo nametanje igre kroz sredinu terena, gdje Đini Vijanldum, Tijago Alkantara i Kurtis Džouns nisu mogli odgovoriti na duel igru Kevina Kampla, Amadua Hajdare i Marsela Sabicera, kojima je pomoć pružao i Dani Olmo čestim vertikalnim spuštanjima prema sredini terena. Najbolju priliku iz tog perioda utakmice imao je Dani Olmo, čiji je šut glavom sa sedam metara nakon ubačaja Anhelinja završio na stativi.

Liverpul je od 15. minute počeo težište igre prebacivati na bočne dijelove terena, te je u istoj minuti nakon izvlačenja Roberta Firminja na desnu stranu došao do izgledne prilike za postizanje gola nakon što je Brazilac loptu u prostor odigrao Muhamedu Salahu čiji je udarac odbranio Peter Gulaši. U nastavku iste akcije Firminjo se ubacio u središnji dio terena, odakle je nakon što je lopta došla do njega na liniji šesnaest metara uputio udarac preko Lajpcigovog gola.

Ohrabren dvostrukom šansom u istom napadu Liverpul je nastavio tražiti svoje šanse na isti način, pa je nakon duplog pasa Firminja i Salaha na desnoj strani terena, brazilski fudbaler uputio centaršut na liniju pet metara odakle je Sadio Mane uputio udarac glavom preko gola.

Igrao se 32. minut kada je Endru Robertson pokušao dodavanjem sa svoje polovine omogućiti Maneu priliku da u situaciji jedan na jedan sa Gulašijem zaprijeti protivniku, međutim mađarski golman je dobrim istrčavanjem spriječio taj pokušaj, ali je lopta koju je ispucao završila u nogama Robertsona, koji je gađao prazan gol s četrdesetak metara, ali nije bio dovoljno precizan.

Mane se u 35. minuti našao u dobroj situaciji, tada je bezuspješno pokušavao uputiti udarac ka golu protivnika, nakon čega je sa gol-aut linije vratio povratni pas za Firminja koji loptu šalje u praznu mrežu Lajpcigovog gola, međutim gol nije priznat te je glavni sudija utakmice Slavko Vinčić dodijelio loptu domaćoj ekipi ukazujući na to da je Maneova lopta napustila granice igrališta.

Liverpul dolazi do vodstva u 35. minuti, kada nakon nepreciznog dodavanja Sabicera unazad ka Klostermanu do lopte je došao Salah koji se sjurio prema golu i mirno poslao loptu pored Gulašija.

U 58. minuti Upamekano je loše reagovao na visoku loptu, pokušao je klizećim startom loptu vratiti na polovinu Liverpula u trenutku kada je na svojoj polovini ostao sam sa Maneom, ali nije uspio ni dotaknuti loptu koja je pala pored njega. To je iskoristio senegalski reprezentativac koji je s lakoćom postigao gol u situaciji kada je ispred njega stajalo samo 30 metara i Gulaši na golu.

Igrao se 73. minut kada se Anhelinjo sjurio po lijevoj strani, proslijedio loptu Kristoferu Nkunkuu koji se nalazio u 16 metara, francuski fudbaler se tada sudario sa Ozanom Kabakom i pao na zemlju, ali slovenački sudija je samo odmahnuo rukom.

U 79. minuti lopta je završila u nogama Sabicera, na 18 metara udaljenosti od gola Alisona Bekera, ali je Austrijanac uputio udarac pored gola iz povoljne situacije.

Domaća ekipa je do kraja utakmice neprestano pritiskala posljednju liniju Liverpulove odbrane želeći na taj način stvarati šanse, ali ih to u kombinaciji sa pokušajima probijanja bokova gostujuće ekipe nije dovodilo u ozbiljne prilike za ugrožavanje Bekerovog gola. Liverpul je uspješno kontrolisao igru protivnika i svojom postavkom na terenu usmjeravao dodavanja protivnika u one zone u kojima ekipa Jirgena Klopa ima brojčanu prednost. Tek se u 93. minuti u izglednoj šansi našao Hvang-hi-Čan, ali koreanski reprezentativac nije uspio pogoditi okvir gola.

Klopova ekipa je tako stekla veliku prednost pred uzvratnu utakmicu koja je na programu 10. marta.