Tadić pokrenuo preokret Ajaksa, Lil u završnici ostao bez svega (VIDEO)

Ajaks je u prvoj utakmici šesnaestine finala Lige Evrope u Francuskoj pobijedio domaći Lil rezultatom 2:1.

Prvo poluvrijeme donijelo je po jednu dobru priliku na obje strane. Prvo uzbuđenje bilo je ispred gola gostiju kada je Džonatan Dejvid signalizirao jedanaesterac, no nije od toga bilo ništa. Šansu za Ajaks je propustio Entoni u 28. minuti, odnosno Majk Maignan je sačuvao svoju mrežu.

Veoma blizu pogotku Ajaks je bio u 65. minuti kada je Dušan Tadić majstorski petom progirao Dejlija Blinda u petercu domaćih. Lopta se odbila do Davida Nereša koji je sa svega nekoliko metara pogodio prečku.

I onda u 72. minuti kardinalnu grešku je napravio Nikolas Taljafiko što je iskoristio Timoti Vea i poslao loptu u mrežu za vođstvo Lila.

Nakon toga, Ajaks je zaigrao ofanzivnije jer su gosti iz Amsterdama bili svjesni da moraju postići barem jedan pogodak. To su i uspjeli u 87. minuti.

Dvije minute prije toga Renato Sančez je bio neoprezan u svom kaznenom prostoru i skrivio kazneni udarac. Nakon dugog gledanja VAR-a odluka je ostala na snazi i Dušan Tadić je dobio priliku za izjednačenje. Nije to propustio srpski reprezentativac koji je poravnao rezultat na semaforu.

Samo minut nakon toga Ajaks je stigao do potpunog preokreta. Tadić je odigrao do Dejvija Lasena, a Brajan Brobi loptu šalje ispod Maignana za vođstvo “Kopljanika” dvije minute prije kraja.

Nije ni šest minuta nadoknade pomoglo domaćima do ostvare pozitivan rezultat, pa će prolaz morati tražiti za sedam dana u Amsterdamu.