REUTERS/Kirill Kudryavtsev

Finska je u četvrtom kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo savladala Kazahstan u Helsinkiju rezultatom 1:0.

Sove” su tako stigle do svoje prve pobjede u ovim kvalifikacijama u trećoj utakmici, dok je Kazahstan upisao drugi poraz, a još uvijek nemaju trijumf.

Imala je Finska apsolutnu dominaciju u prvom poluvremenu i deset šuteva prema golu gostiju, ali je na semaforu dugo stajalo 0:0, što je izazivalo osmijehe svima u Bosni i Hercegovini, koji su se nadali da bi se revija neriješenih rezultata konkurenata za drugo mjesto iz grupe D mogla nastaviti. Podsjećamo, Kazahstan je dva puta “otkinuo” po dva boda Ukrajini u ovim kvalifikacijama.

Ipak, početak drugog poluvremena mogao je naslutiti da teško da može u Helsinkiju ostati “nula“. Oni Valakari je u 55. minuti iz izgledne pozicije šutirao preko gola, a dvije minute kasnije Temu Puki je pokušao lukavo unutar šesnaesterca, no bio je malo neprecizan.

Bila je to uvertira za gol Finaca u 60. minuti. Kombinacija dvojca koji je savršeno funkcionisao na Evropskom prvenstvu, proradila je u današnjem meču. Jere Uronen je centrirao u šesnaesterac, a Joel Pohjanpalo trzajem glavom matirao golmana Kazahstana Igora Šatskija.

Pokušao je Kazahstan da do kraja susreta dođe do izjednačenja i trećeg boda, međutim iako su držali loptu u svom posjedu, ofanzivno su bili bezopasni, pa je Finska upisala prvi trijumf.

Kazahstan će za tri dana gostovati Bosni i Hercegovini, dok će Finska igrati u gostima protiv Francuske istog dana.