Gradina
OFK Gradina Srebrenik/facebook

Pet utakmica 13. kola Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine odigrano je danas u terminu od 13:30h, dok je suret Travnika i Budućnosti koji je bio planiran u istom terminu odgođen zbog lošeg stanja terena.

U današnjim utakmicama koje su na programu Prve lige Federacije Bosne i Hercegovine odigrane od 13:30h Mladost i Rudar remizirali su u kakanjskom derbiju, Gradina je sa 2:0 bila bolja od Igmana u Srebreniku.

Radnik je pobijedio Jedinstvo rezultatom 2:1 u Hadžićima, dok je Goražde slavilo protiv Sim-baua minimalnim rezultatom. Minimalnu pobjedu ostvario je i Tomislav na domaćem terenu protiv Zvijezde.

Gradina, Prva liga FBiH: Podjela bodova u kakanjskom derbiju, Gradina srušila lidera

Odigravanje gradskog derbija u Kaknju između Mladosti i Rudara bilo je pod znakom pitanja zbog obilnih kišnih padavina, te je terenu prijetilo potopljavanje, ali to se na kraju nije desilo, te je utakmica u konačnici odigrana. Nesadržajnom otvaranju utakmice “kumovao” je loš teren na “MGM Farm Areni”, te je tek u finišu prvog poluvremena Rudar uspostavio inicijativu, a do jedine ozbiljnije šanse stigao je u 38. minuti kada je Mladen Lučić zaustavio pokušaj Belmina Kobilice

U sedmoj minuti nastavka Kobilica je zaprijetio i iz slobodnog udarca, ali se rezultat nije mijenjao, kao što nije bilo njegove promjene kada je na drugoj strani pokušao Vladimir Grahovac deset minuta poslije, a Amir Bekan odlično odbranio.

U posljednjih 20 minuta utakmice ipak su viđena dva gola, dovoljna za podjelu bodova. Vedin Kulović je u 73. minuti doveo goste do prednosti, a devet minuta prije kraja Anel Dedić je svojim golom postavio konačan rezultat na 1:1.

Zanimljivo je bilo u Sreberniku, gdje je Gradina savladala lidera na tabeli Igman iz Konjica. Prvo poluvrijeme na toj utakmici takođe je proteklo u velikoj borbi na sredini terena na jako teškom terenu, a onda je u finišu prvih 45 minuta dva puta za domaće zaprijetio Zvonimir Mikić. Prvo je u 34. minuti propustio dobru priliku, da bi tri minute poslije iz ne toliko ozbiljne situacije pogodio prečku.

Gradina je povećala pritisak u drugom dijelu kojeg je udarcem sa 18 metara u 61. minuti započeo Dino Andrić, a onda je 15 minuta prije kraja Eldin Mustafić pogodio za prednost domaćih. Konačnih 2:0 deset minuta prije kraja svojim pogotkom postavio je Andrić.

Ostali rezultati:

• Radnik – Jedinstvo 2:1 (Benjamin Šehić 34′, Amar Konjhodžić 45′; Hrustan Kadrić 67′)
  • Tomislav – Zvijezda 1:0 (Josip Kovačević 73′)
  • Goražde – Sim-bau 1:0 (Mahir Karić 74′)

Igman se i dalje nalazi na liderskoj poziciji, iako bi je u slučaju sutrašnje pobjede GOŠK-a prepustio timu iz Gabele, Gradina se bodovno izjednačila sa trećeplasiranim Bratstvom i četvrtoplasiranom Budućnosti. Goražde je pobjedom skočilo na osmo mjesto, Rudar je deseti, Jedinstvo 11-o, Sim-bau 12. U zoni ispadanja ostali su Zvijezda, Mladost i Tomislav.