U prvom danu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo pobjede su upisali Rusija, Belgija, Češka i Norveška, dok su Kipar i Slovačka remizirali.

U derbiju večeri, Vels je u desetoj minuti poveo protiv Belgije kao gost golom Harija Vilsona. Ipak, već do 28. minute Belgija je preokrenula rezultatom golovima Torgana Azara i Kevina de Brujnea. Konačnu pobjedu Belgijancima u 72. minuti donio je Romelu Lukaku golom sa bijele tačke.

Češka je kao gost demolirala Estoniju rezultatom 6:2, a prvo ime susreta je bio Tomas Souček koji je postigao het-trik. Domaći su poveli u 13. minuti preko Rauna Sapinena, ali već do poluvremena izabranici Jaroslava Silhavija su vodili 4:1.

Drugo poluvrijeme je predstavljalo samo formalnost i na kraju konačan rezultat je bio 6:2, pa su Češka i Belgija grupu E otvorili sa maksimalna tri boda.

U grupi G, Norvežani su očekivano lako izašli na kraj sa Gibraltarom i u gostima slavili sa 3:0.

Domaći su odolijevali sve do samog finiša prvog poluvremena kada je u 43. minuti Aleksander Sorlot probio defanzivni bedem Gibraltara. Do kraja poluvremena, Norvežani su poduplali vođstvo preko Kristijana Tordsvedta i tako otklonili dilemu oko pobjednika. Konačnih 3:0 postavio je Jonas Svenson u 57. minutu.

Pored trijumfa Slovenije nad Hrvatskom minimalnim rezultatom, u grupi H su odigrana još dva meča večeras. Kipar i Slovačka su odigrali bez golova, dok je Rusija prema očekivanjima pobijedila Maltu sa 3:1.

Rusija je pitanje pobjednika riješila u prvom poluvremenu kada su Artjom Dzjuba i Mario Fernandeš matirali golmana domaćih Henrija Bonela. Džosef Mbong je početkom drugog poluvremena smanjio na 2:1, a konačan rezultat postavio je Aleksander Sobolev u sudijskoj nadoknadi.