Liga nacija: Belgija ostala prva, Italija bolja na Grbavici, Englezi sigurni protiv Islanda

Belgija i Danska su odigrali meč u okviru grupe A u Ligi nacija. Domaći su sa nova tri boda uspjeli osigurati prvo mjesto u grupi. Englezi su bili sigurni protiv Islanda, dok je Italija na “Grbavici” savladala Bosnu i Hercegovinu. Poljska je minimalnim rezultatom trijumfovala protiv Holandije.

Samo što se krenulo sa centra i pogodak za Belgiju. Lopta se odbila na 17 metara u trećem minute igre, a pokupio ju je Juri Tilemans. Bez mnogo razmišljanja je šutirao precizno u donji desni ugao. Kasper Šmajhel nije mogao dohvatiti loptu, pa je rezultat promijenjen na 1:0 za “Crvene đavole”.

Pokušao je Martin Breitvajt u 18. minutu, a na njegov odbijen šut je natrčao Jonas Older Vind i sa 11 metara fantastično udario glavom, te poslao loptu u donji desni ugao gola Tiba Kurtoe, rezultat je 1:1.

Samo šest minuta poslije izjedančenja, opet prijete danski igrači. Breitvajt je skoro donio prednost svojoj reprezentaciji. Loše je šutirao iz blizine, ravno u golmana Belgije. Na drugoj strani je Romeu Lukaku par minuta kasnije glavom je loptu poslao tik pored stative. Do kraja se rezultat nije mijenjao, ostalo je 1:1 na kraju prvih 45 minuta.

Drugo poluvrijeme se Danska otvorila i zaigrala hrabrije. Pokušavali su “Crveno-bijeli” na sve načine da slome otpor domaćih i dođu do prednosti. Međutim, ta odvažna igra ih je ostavila otvorene pozadi, a to je u 57. minutu iskoristio Lukaku i postigao pogodak za vođstvo Belgije od 2:1.

Jedanaest minuta kasnije, opet je Lukaku bio najspretniji u protivničkom šesnaestercu i na jednu ubačenu loptu sjajno reagovao, zakucao ju je u mrežu iza Šmajhela, rezultat je tada bio 3:1 za Belgiju.

Katastrofalna greška golmana “Crvenih đavola” je direktno kumovala golu Danske u 85. minute. Kurtoa je očajno reagovao na jednu povratnu loptu koja mu je prošla ispod kopačke, te završila u golu za rezultat 3:2 u korist Belgije.

Nije se dugo čekalo na odgovor domaćina, već u sljedećem napadu odlična prilika, te pogodak Kevina de Brujnea. Igrač Mančester sitija je postigao odličan gol i svojoj reprezentaciji vratio prednost od dva gola. Rezultat je bio 4:2 za Belgijance.

Do kraja je Belgija rutinski održavala svoju prednost i privela meč kraju za nove bodove i ostanak na vrhu svoje grupe. Danci su propustili svoje prilike i to je došlo na naplatu tokom meča. Poslije 90 minuta igre na semaforu je ostalo 4:2 za Belgiju.

Italija je golovima Andree Belotija i Domenika Berardija bila bolja od Bosne i Hercegovine na “Grbavici“. Selekcija Roberta Manćinija je odlično odigrala teško gostovanje i uspjela upisati bodove. Rezultat je bio 2:0 za “Azure“.

Engleska je opravdala ulogu favorita u meču sa Islandom. Nije “Gordi Albion” dozvolio bilo kakva iznenađenja, a za to su se postarali Deklan Rajs, Mejson Maunt i Fil Foden sa dva gola. Island je od 54. minuta igrao sa 10 igrača na terenu jer je Birkir Saevarson dobio crveni karton. Na kraju je domaća selekcija slavila rezultatom 4:0.

Holandija je u Poljskoj slavila rezultatom 2:1 nakon velikog preokreta u finišu koji su režirali Memfis Depaj i Žoržinjo Vajnaldum.