U 19. kolu ruske Premijer lige na “Gazprom areni” u Sankt Peterburg sastali su se domaći Zenit i Spartak iz Moskve. Bio je ovo derbi između dva najbolja tima u Rusiji. Domaćin je bio siguran, zadržao prvo mjesto na tabeli i slavio rezultatom 3:1.

Domaći su odlično otvorili meč. Sardar Azmoun je došao do lopte na ivici šestnaesterca i šutirao iz prve. Način na koji je udario loptu je bio savršen i ona je ušla u donji lijevi ugao gola Aleksandra Maksimenka. Igrao se osmi minut, a rezultat je bio 1:0 za Zenit.

Igrao se 22. minut i viđena je jedna od najbizarnijih situacija u fudbalu ove godine. Dejan Lovren je dao autogol i to kakav. Hrvat je prsima lobovao svog golmana. Ni krivi ni dužni igrači Spartaka su došli do izjednačenja, rezultat je bio 1:1.

Zenit 1-[1] Spartak 21’ Dejan Lovren own goal (Great Goal) from r/soccer

Utakmica sa visokim tempom u prvom poluvremenu, napadao je Zenit, a Spartak je igrao sa dosta rezerve. Poslije prvih 45 minuta na meču između dva giganta ruskog fudbala, rezultat je bio 1:1.

Drugo poluvrijeme je donijelo totalno drugu sliku na terenu, obje ekipe su smanjile tempo i nije bilo ishitrenih poteza i akcija. Taman kada je gostujuća ekipa malo pala pala u koncentraciji, Jaroslav Rakitcki je postigao gol za domaćina. On je pokupio odbijenu loptu i sa ivice kaznenog prostora Spartaka uputio udarac. Maksimenko nije mogao sačuvati svoju mrežu. Rezultat je bio 2:1 za Zenit.

Do kraja gostujuća ekipa nije uspjela da izjednači rezultat. Međutim u 93. minutu lopta je po treći put bila u mreži gostiju. Artem Dzjuba je na sjajan način zatvorio ovaj meč. Zenit se osamio na prvom mjestu ovim trijumfom od 3:1.

Zenit će u idućem kolu igrati protiv Arsenala iz Tula, dok igrače Spartaka očekuje još jedan derbi. Oni opet kao gosti igraju protiv Dinama iz Moskve.