Hrabri Lids preživio orkanske udare Čelsija u remiju bez golova

Engleska Premijer liga i njeno 28. kolo donijeli su obračun Lidsa i Čelsija na “Eland Roudu”, a nakon isteka regularnih 90 minuta i posljednjeg sudijskog zvižduka na semaforu je pisalo 0:0.

Samo sedam minuta trebalo je “Plavima” da stignu do kolosalne prilike preko Kai Haverca, ali njegov snažan udarac zaustavio je golman Lidsa Ilan Meslije koji je pronašao na pravom mjesto u pravo vrijeme, jer ovako snažan udarac njemačkog fudbalera teško da bi drugačije zaustavio.

Već minut poslije Tajler Roberts i saigrači radovali su se njegovom golu, ali slavlje nije potrajalo zbog činjenice da je pomoćni sudija ovog meča zastavicom visoko podignutom u zraku signalizirao nedozvoljenu poziciju, pa je gol poništen zbog ofsajda engleskog fudbalera.

Igrao se 16. minut kada je već pomenuti Roberts još jednom bio glavna figura dešavanja na terenu, a njegov fantastičan udarac zaustavila je prečka. Nekoliko minuta poslije evidentno frustrirani napadač zaradio je žuti karton, zbog preagresivne igre na centru terena.

Dešavanja na terenu su bila poprilična pasivna u narednih nekoliko minuta, a Haverc se još jednom pronašao u fantastičnoj prilici kada se igrao prvi minut sudijske nadoknade. Naime, Nijemac je uputio precizan udarac u donji desni ugao gola Lidsa, ali sjajna reakcija golmana još jednom spasila je Lids, pa su fudbaleri oba tima krenuli put svlačionice na petnaestominutni odmor.

Drugo poluvrijeme počelo je na otprilike identičan način kako je završen prvi period igre. Naime, Haverc je već u trećoj minuti nastavka uspio da se oslobodi svojih čuvara i uputi snažan udarac pod prečku ovaj put, ali Meslije je bio nepremostiva prepreka za njemačkog fudbalera.

Lids je veliku većine ovog meča bio poprilično defanivno orijentisan, ali kada se igrao 55. minut pokazali su i oni koliko mogu biti opasni iz kontranapada. Rafinja se pronašao u sjajnoj prilici nakon prizemnog centaršuta, ali nije bio dovoljno skoncentrisan pri udarcu sa svega pet metara, pa je Eduard Mendi uspio odbraniti i poslati loptu u korner.

Ono po čemu je protekao ostatak meča nije stvar koja privlači fudbalske ljubitelje da gledaju ovakve mečeve, ali herojska defanziva Lidsa ogledala se u duplom bloku na sredini terena, uz više nego agresivnu igru što je rezultiralo sa nekoliko žutih kartona domaćeg sastava.

Ipak, Lids je uspio u namjeri da dođe do bodova protiv favorizovanog protivnika, te je susret završen najnepopularnijim rezultatom, 0:0.

U narednom kolu fudbaleri Lidsa idu na noge Fulamu, dok će londonski “Plavi” priliku za trijumf tražiti na domaćem terenu protiv Vest Bromvič Albiona.