U osmini finala Kupa Njemačke, Lajpcig je na “Red bul areni” rutinirao Bohum sa 4:0, dok je Volfsburg na domaćem terenu savladao Šalke minimalnim rezultatom 1:0.

Ulogu velikog favorita fudbaleri Lajpciga ozbiljno su shvatili od samog početka, pa su na krilima Amadua Haidare poveli 1:0 poslije fantastičnog centaršuta Marsela Sabicera već u 11. minuti meča. Fudbaleri Bohuma naivno su izgubili loptu na svojoj polovini, što su izabranici Žuliana Nagelsmana riješili u dva poteza.

Uspio je Bohum pružiti kakav-takav otpor i konsolidovati svoje redove, a drugi put loptu iz svoje mreže morali su vaditi u najnezgodnijem mogućem trenutku. U sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena neoprezno je startovao golman gostujućeg tima Patrik Dreves, pa je glavni sudija ovog meča pokazao na bijelu tačku.

Siguran sa linije penala bio je siguran asistent kod prvog pogotka Marsel Sabicer, a ovaj put upisao se i on sam u listu strijelaca kada se igrao 46. minut meča.

Mreže su mirovale sve do 66. minute drugog dijela igre, a onda je uslijedio period igre koji je obilježio Jusuf Polsen. Danski reprezentativac matirao je golmana Bohuma dva puta u rasponu od samo devet minuta igre, pa ako je postojala ikakva doza neizvjesnosti pri tome ko će trijumfovati, napadač Lajpciga je uklonio.

Utakmica je završena ubjedljivim trijumfom Lajpciga rezultatom 4:0, a kada se u obzir uzme i statistika po kojoj je drugoplasirani tim njemačke Bundeslige uputio čak 18 šuteva na gol Bohuma, dok su gosti uzvratili samo dva puta to dovoljno govori o omjeru snaga na terenu.

Reprezentativac Bosne i Hercegovine Sead Kolašinac odigrao je 62 minute ovog susreta, poslije čega ga je zamijenio Bastijan Očipka.

Drugi susret koji se igrao u istom terminu u sklopu njemačkog Kupa obilježila je intervencija iz VAR sobe poslije koje je glavni sudija meča između Volsfburga i Šalkea Feliks Cvajer pokazao na bijelu tačku, a iz “popravnog” odbitka pobjedu domaćinu donio je Holanđanin Vout Vehorst.

Sporna situacija desila se tokom 40. minuta igre kada je po mišljenju arbitara isuviše nasilno odreagovao fudbaler Šalkea Vilijam, koji je poslije intervencije na loptu zakačio i Ksavera Šlagera, što je bilo dovoljno za najstrožu kaznu.

Odgovornost je preuzeo već pomenuti Vehorst čiju namjeru je “pročitao” golman Ralf Farman, ali Holanđanin je imao sreću da mu se lopta odbije pred praznu mrežu, pa je iskoristio “popravni” udarac kako bi svoj tim doveo u vođstvo 1:0, što je na kraju bio i jedini pogodak na ovom meču.