poljska
(191120) -- WARSAW, Nov. 20, 2019 (Xinhua) -- Robert Lewandowski of Poland controls the ball during the UEFA Euro 2020 Group G Qualifying soccer match between Poland and Slovenia in Warsaw, Poland, Nov. 19, 2019. (Photo by Adam Starszynski/Xinhua)

U okviru prvog kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo Engleska je savladala San Marino rezultatom 5:0, Mađarska i Poljska su remizirali rezultatom 3:3, dok je Albanija pobijedila Andoru rezultatom 1:0.

Engleska je kao što je očekivano lagano savladala San Marino na otvaranju kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Geret Sautgejt je iskoristio slabijeg protivnika pa je malo “promiješao” postavu, pa su tako sa klupe počeli Hari Kejn, Hari Megvajer, Luk Šo i pojedini koji bi imali mjesto u startnoj postavi.

Nakon nekoliko dobrih prilika na samom startu, Engleska je do gola stigla u 14. minuti, a stijelac je bio Džejms Vard-Prauz. U 21. minuti na 2:0 je povećao Dominik Kalvert-Luin, dok je deset minuta kasnije golom Rahima Sterlinga na semaforu pisalo 3:0.

Imala je Engleska tokom utakmice još niz velikih šansi koje nije iskoristila, osim u 52. minuti kada je Kalvert-Luin svojim drugim golom postavio već tada nedostižnih 4:0. Konačnih 5:0 u 83. minuti utakmice postavio Fil Foden.

Izuzetno uzbudljivu utakmicu u Budimpešti su odigrali Mađarska i Poljska. Mađari su u šestoj minuti stigli do prednosti golom Rolanda Salaia i tim rezultatom su oba tima otišla na odmor.

U drugom poluvremenu viđena je prava “rapsodija” golova. Prvo je Adam Šalai u 53. minuti donio Mađarima prednost od dva gola razlike. Nakon toga, od 60. do 61. minute Poljaci su “blickrigom” sa dva gola stigli ekspresno do poravnanja. Prvo je mrežu domaćih zatresao Krištof Pjatek, a potom i Kamil Jožvijak.

Nije to bio kraj ubuđenjima, pošto je Mađarska ponovo povela u 78. minuti golom Vilija Orbana. Ipak, da Poljaci izbjegnu poraz pet minuta kasnije se pobrinuo Robert Levandovski efektnim pogotkom, te donio Poljskoj bod sa ovog susreta.

Pred kraj meča defanzivac Mađarske Atila Fiola je dobio crveni karton, ali to nije uticalo na krajnji ishod.

Albanija je na startu kvalifikacija savladala kao gost reprezentaciju Andore rezultatom 1:0. Jedini gol na meču djelo je Ermir Lenjani u 41. minuti.