Sloboda neporažena peti put u nizu, Široki ispustio poziciju koja vodi u Evropu

Sloboda i Široki Brijeg remizirali su rezultatom 1:1 u okviru 31. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine.

Do prve prilike na “Tušnju” čekalo se do 13. minute kada je Ivan Grgić uputio udarac ka golu Slobode, a to bez puno problema odbranio Luka Kukić. Narednih deset minuta, poput uvodnih, prošle su bez prilika, a onda je domaći sastav iz prve šanse došao do prednosti. Nakon kombinacije Tuzlaka po desnoj strani Dženis Beganović je dodao do Roberta Miškovića koji se driblingom oslobodio svog čuvara i lijevom nogom poslao loptu u donji lijevi ugao gola Darija Miškića.

Široki Brijeg je u posljednjih deset minuta prvog poluvremena preuzeo inicijativu i postao dosta ofanzivniji protivnik na terenu. Niz ubačenih lopti pred gol Kukića nisu uspjele doći do fudbalera kojima su bile namijenjene, a prvi udarac u finišu poluvremena uputio je Ivan Ikić u 43. minuti, a on je završio pored lijeve stative. Ipak, kada je postajalo izgledno da će se na odmor otići s minimalnom prednošću domaćina hercegovačka ekipa je uspjela doći do izjednačenja. Saša Maksimović srušio je Ikića u svom šesnaestercu, nakon čega je Miloš Gigović pokazao na bijelu tačku. Odgovornost za izvođenje penala preuzeo je Stipe Jurić čiji je udarac bio previše snažan za Kukića koji je odabrao pravu stranu.

U samom otvaranju drugog dijela Sloboda je u dva navrata pokušala iz slobodnih udaraca doći do nove prednosti. Beganović se pri prvom izvođenju odlučio za centaršut nakon kojeg je udarac glavom Nemanje Ilića odbranio Miškić, da bi potom napadač domaćih šutirao i pogodio živi zid. U 63. minuti tim s “Tušnja” ponovo je zaprijetio nakon faula, a ovaj put je Fedor Predragović šutirao previše visoko. Pet minuta poslije domaći su zaprijetili nakon kornera. Prvo je udarac Abida Mujagića blokirala odbrana, da bi potom novi pokušaj Predragovića odbranio Miškić.

Remijem je Široki Brijeg poziciju koja vodi u Evropu prepustio Zrinjskom, a eventualni povratak na nju će potražiti u sljedećem kolu protiv Mladosti na “Pecari”. Osmoplasirana Sloboda gostovaće Veležu.